Duygu Delen’in ölümünde şüpheli olan sanık tahliye edildi.

Gaziantep’te 17 yaşındaki Duygu Delen’in ölümüyle ilgili yargılanan ve yükümlü bulunan Mehmet Kaplan’a 10 yıl hapis cezası verildi. Hükümle birlikte sanık tahliye edildi.

Delen, 13 Ağustos 2020’de, Kaplan’ın Batıkent Mahallesi’ndeki beş katlı apartmanın 4’üncü katında bulunan evinin balkonundan ‘düşüp’ ölmüştü. Kaplan, Delen’in intihar ettiğini ileri sürmüş, ancak cinayet şüphesi üzerine soruşturma başlatılmıştı. Kaplan hakkında ‘çocuğun kasten öldürülmesi’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’, ‘hakaret’ ve ‘konutta yağma’ suçlarından çeşitli oranlarda ceza istemiyle dava açılmıştı.

Tutuklanan Kaplan’ın 16 Haziran 2021’de ev hapsi kararıyla tahliyesine karar verilmiş, başsavcılık karara itiraz etmişti. İtirazı değerlendiren 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararıyla Kaplan 22 Haziran 2021’de tutuklanmıştı.

Geçen ay açıklanan savcı mütalaasında, sanığın ‘zincirleme şekilde nitelikli cinsel istismar’ suçundan beraatı talep edilmiş, ‘hakaret’ ve ‘konutta yağma’dan ceza istenmişti.

PİŞMAN DEĞİLİM

10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına, sanık Kaplan tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi ile bağlandı. Kız arkadaşını kaybettiği için üzgün olduğunu savunan Kaplan şunları söyledi: “Adli Tıp Üst Kurulu raporunun altına 30 doktor imza attı. 18 ay sonra kamera kayıtlarına ve adli tıp raporlarına neden itiraz ediliyor? 18 ayın 13 ayını tek kişilik hücrede geçirdim. Ben sevdiğim kızı kaybettim.. Verdiğim ifadelerin arkasındayım. Adaletinize güveniyorum. İnşallah doğru karar çıkar. Benim gönlüm rahat, yanlış bir şey yapmadığım için pişman değilim.” Demişti.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: