DNA ile uyumlu ilaçlarla ‘tıpta yeni bir dönem’ başlayacak

Bazı ilaçlar farklı insanlarda tamamen etkisiz ya da ölümcül olabiliyor çünkü her beden, ilacın içindeki maddelere farklı tepki gösteriyor. Bu nedenle insanların genetik kodlarıyla eşleşen tedaviler, tıp dünyasında yeni bir dönem başlatacak.

İngiliz Farmakoloji Topluluğu ve Royal College of Physicians’a göre genetik testler, ilaçların vücudunuzda ne kadar etkili olduğunu tespit edebilir.

BBC Sağlık ve Bilim Muhabiri James Gallagher‘in haberine göre, genetik kod ya da DNA, vücudun nasıl çalıştığıyla ilgili bir kullanım klavuzu. DNA ile eşleşen ilaçlarla ilgilenen bilim dalı ise işlevsel genomik olarak biliniyor.

Gençken yeni epilepsi ilacına tepki gösteren derisinin üçte ikisini kaybeden Liverpool’dan Jane Burns, işlevsel genomik testi desteklediğini söylüyor ve ekliyor:

“Eğer hayatınızı kurtarıyorsa o zaman bu inanılmaz bir şey.”

Onun epilepsi ilacı cildi etkileyen ve genetik kodunda belli bir mutasyonla doğanlarda daha çok görülen Stevens-Johnson sendromuna yol açtı. Kendini “çok şanslı” olarak gören Burns iyileşebildi ancak yeni ilaçlar denemekten korkuyor.

Haberin devamını okumak için tıklayınız…

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: