Diyarbakırlılardan, Kırklar Dağı ormanına Devlet Bahçeli ismi verilmesine tepki

Diyarbakır Kırklar Dağı’nda, “Devlet Bahçeli Hatıra Ormanı” yapımına başlanmasına Diyarbakırlılar tepki göstererek, “Bahçeli ne Amed’e gelsin ne de ismi bir yere verilsin. Bahçeli bize düşmanlıktan başka bir şey yapmadı” dedi.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan Kırklar Dağı’nda, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli adına yapılmak istenen “Devlet Bahçeli Hatıra Ormanı”na ilişkin daha önce kent genelinde sivil toplum örgütleri başta olmak üzere birçok kurum tepki göstermiş ve kararın durdurulmasını istemişti. Ancak tüm tepki ve protestolara rağmen “Devlet Bahçeli Hatıra Ormanı”nın yapımına 23 Şubat’ta başlanırken konuya dair Jinnews’e konuşan Diyarbakırlılar, Devlet Bahçeli’nin ismini kentte istemediklerini ifade ederek, verilecek olan ismin halka sorulması gerektiğini söyledi.

Devlet Bahçeli isminin Diyarbakır’da herhangi bir yere verilmesini istemediklerini söyleyen Gülsüm Ataş, yetkililere “Neden Devlet Bahçeli?” diye sordu. Gülsüm, “Eğer bir isim verilmek isteniyorsa bir yazarın, bir düşünürün ismi verilmeliydi. Bizim kültürümüzden, bizden birinin ismi verilsin. Ben Diyarbakırlı olarak Devlet Bahçeli’yi hiç sevmiyorum. Hiç de haz etmiyorum” dedi.

Yetkililerin kendilerine göre hareket ettiğini belirten Gönül Tetik ise, “Devlet Bahçeli’nin şuana kadar Diyarbakır’a ne gibi katkısı oldu da onun ismini verecekler. Ben o ismin kentte bir yere verilmesini uygun bulmuyorum. O isim verilse bile biz oraya eski ismi ile söyleyemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Büşra Güldoğan, kentin doğasını, yapısını değiştirecek kişileri istemediklerini ifade ederek, “Tarihini, kültürünü değiştirecek kimse gelmesin. Bize ve halkımıza zarar vermeyecek kim varsa o gelsin. Zarar verenleri de def edelim. Kim eğer Sur’u yakıp yıkmayacaksa lütfen o gelsin” dedi.

Diyarbakır için ne uygunsa onun olması gerektiğini ifade eden Necla Sezer de, “Devlet Bahçeli’yi sevmiyorum, hoşlanmıyorum ve oyumu da vermiyorum. İsmini de istemiyorum” sözleri ile tepkisini dile getirdi.

Devlet Bahçeli’nin hiçbir şeyini istemediklerini belirten Fikriye Yaklav, “Bu kadar değerli insanımız var. Neden onların ismi verilmiyor? Bahçeli bizim için ne yapmış ki onun adını verelim? Bahçeli ne Amed’e gelsin ne de ismi bir yere verilsin. Bahçeli bize düşmanlıktan başka bir şey yapmadı” diye konuştu.

“Devlet Bahçeli kan dökmekten başka ne yaptı?” diye soran Aleyna Yaklav ise, “Tahir Elçi gibi onurlu birinin ismini versinler. Bu bizim için daha iyi olurdu. Onun ne ismini verecekler biz kabul etmiyoruz. Kesinlikle kabul etmeyeceğiz. Devletin adamı olduğundan kaynaklı onun ismini vermek istiyorlar. Hayatta kabul etmeyeceğiz” diye ekledi.

Ramazan Turan ise, “Devlet Bahçeli’nin bu kente ne gibi faydası olmuş ki ismini vermek istiyorlar. Onun ismini ahıra vermeliler. Kırklar Dağı Amedlilerindir ve Kırklar Dağı olarak kalacak. Devlet Bahçeli çıksın Amed’in sokaklarını dolaşsın, bakalım ne oluyor. Meclis’te atıp tutmakla olmuyor öyle. Onun ismini isteyen 5-10 kişidir. Onun dışında kimse istemiyor. Amed halkı onurludur ve Kırlar Dağı’da onurlu bir şekilde kalacaktır. Hükümet 2023 yılında gidecek zaten Devlet Bahçeli’nin ismi de onunla beraber çöpe gidecek” dedi.

 

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: