Diyanet’e hazineden hariç tam 70 milyon lira

Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın her fırsatta gündeme getirdiği bütçe eleştirisi raporda geniş yer buldu. Rapora göre, başkanlığın 12.9 milyar lira başlangıç ödeneği bulunuyordu ancak bu ödenek 13.2 milyar liraya çıkarıldı. Harcama ise 13 milyar lira olarak gerçekleşirken harcamanın 10.5 milyar liralık kısmı ise personel giderlerinden oluştu. Başkanlık, 2021’de, 344 milyon 476 bin lirayı da mal ve hizmet alımına harcadı.

Raporda, inşaat işleri için yapılan harcamalara da yer verildi. Buna göre, büyük onarım ve ikmal inşaatları için 73.5 milyon lira, Kuran kursları ve eğitim merkezleri onarım ve inşaatları” için 3.99 milyon lira, müftülük binalarının bakım ve onarımı” için 6 milyon lira ve “camilerdeki sosyal mekân düzenlemeleri” için de 2.8 milyon lira harcandı. Raporun en dikkat çeken kısmı ise bağışlara ilişkin oldu. Buna göre, Diyanet, 2021’de “yurtiçi ve dışında devam eden camiler” için dört yardım kampanyası düzenledi. Bu kampanyalarda toplanan yardım miktarı 69.9 milyon liraya ulaştı. Ancak, bu camiler için yıl içinde gönderilen tutar 43.3 milyon lira oldu.

Erbaş’ın sık sık yakındığı “bütçe yetersizliği” de raporun “teklifler” başlığında yer aldı. Bütçe giderlerinin büyük kısmının personel giderlerinden oluştuğu aktarılan kısımda, “Yasal görevlerimizi tam anlamıyla ifa edebilmemiz için cari giderler ve yatırım ödeneğinin artırılması gerekmekte” denildi. Başkanlık, ayrıca, “hastane, hapishane, öğrenci yurtları gibi alanlarda manevi destek sunan personel sayısının da artırılmasını” istedi.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: