DİSK faturaları yaktı

Durmaksızın artan fiyatlar ve astronomik zamlara karşı eş zamanlı basın açıklaması yapan DİSK elektrik faturalarını yaktı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) çağrısıyla, elektrik faturalarına uygulanan fahiş zamlar ve hayat pahalılığına karşı pek çok kentte eş zamanlı açıklama yapıldı.

İzmir’de Konak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) önünde düzenlenen açıklamada;

“696 Sayılı KHK’da emeklilik eşit değil, eşit haklar istiyoruz”, “Kadrolu güvenceli gelecek istiyoruz” yazılı pankartlar taşınan açıklamada sık sık, “Saray mezara halk iktidara, genel grev genel direniş, zam zulüm işkence işte AKP” sloganları atıldı.

“Krizin sorumlusu siyasi iktidar”

İşçiler, Konak Pier önünden Konak SGK önüne yürüyerek açıklama yaptı.

Açıklamayı okuyan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, “Elektrik faturaları tam bir soyguna dönüşmüştür. Benzine gelen zamlar otomatiğe bağlanmıştır. Ev kiraları işçilerin ücretleri ile yarışır seviyeye gelmiştir. Krizin sorumlusu siyasi iktidar iken yükünü işçi sınıfı ve yoksul halk çekmektedir. Buna ‘dur’ demek tüm emek ve demokrasi güçlerinin ortak sorumluluğudur” dedi.

“Kamu kaynakları bir avuç sermaye çevresine peşkeş çekiliyor”

İktidarın 20 yıldır yaratmış olduğu siyasal ve politik başarısızlığın her geçen gün daha belirgin olduğunu söyleyen Sarı, “Bu yönetim anlayışının ekonomik alandaki tezahürü ise; üretmeyen, istihdam yaratmayan, dışa bağımlı sermaye yanlısı politikalar olurken, kamu kaynakları ise bir avuç sermaye çevresine peşkeş çekiliyor. Bunun işçi sınıfı açısından sonuçları ise bölüşümde adaletsizlik, gelir eşitsizliği ve yoksulluk olmuştur” dedi.

“AKP elindeki ülke sürekli bir kriz halindedir”

Sarı, yaşanan ekonomik krizin yoksulu daha da yoksullaştırdığını, zengini ise daha da zenginleştirdiğini vurgulayarak “AKP elindeki ülke sürekli bir kriz halindedir. Döviz kurlarında başlayan yükselişin tetiklediği güncel ekonomik kriz, bugün işçi ve emekçilerin temel tüketim kalemlerine her gün yapılan zamlarla katlanarak artıyor. Market harcamaları bir önceki yıla göre iki katından fazla artmıştır. TÜİK’in resmi enflasyonları bile yoksulluğumuzun son bir yılda yüzde 50 oranında arttığını göstermektedir. Bu kriz koşullarında sermaye çevreleri yüksek karlar açıklamaktadır. Kur garantili TL mevduat hesabı aldatmacası ile zenginlere kaynak transferi yapılırken, faizden para kazanan bankacılık sektörü ve finans kapital rekor karlara kavuşmuştur.” ifadelerini kullandı.

Sendika üyeleri açıklamayı elektrik faturaları yakarak bitirdi.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: