DİSK: Emeğin Türkiye’si için mücadeleye devam

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), kuruluşunun 55. yılını kutluyor. DİSK’ten yapılan açıklamada ‘Emeğin Türkiyesi’ için mücadeleye devam mesajı verildi.

DİSK’in 55. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla İstanbul’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda etkinlik düzenleniyor. Sunuculuğunu Öykü Serter’in yapacağı etkinlikte Mercan Selçuk Dans Topluluğu, Mazlum Çimen ile Mor ve Ötesi de sahne alacak.

Etkinlik programında; 55’inci yıl anısına verilecek ödül töreni ve DİSK tarihine dair sinevizyon gösterimi de yapılacak.

Kuruluş yıldönümü dolayısıyla DİSK’ten ‘Bitmeyen Kavgadır, Sürüp Gider…’ başlıklı açıklama yapılan yazılı açıklamada, 55 yıllık süreçte mücadeleden geri durulmadığı ve baskılara boyun eğilmediği vurgusu yapılarak, işçi sınıfının hakları için çalışmaya devam mesajı verilerek, “Geçen 55 yılda türlü badireler atlatan, çeşitli zamanlarda türlü kıyımlara uğrayan DİSK, hiç eğilip bükülmedi, geleneğine ve geçmişine hep sahip çıktı. 1 Mayıs 1977 Taksim Mitingi kontrgerillanın saldırısına uğradı, onlarca kişi katledildi. Kurucu Genel Başkanı Kemal Türkler faşistler tarafından bir suikast sonucu öldürüldü. 12 Eylül askeri darbesi sonrası yöneticileri ve üyeleri hapishanelere atıldı, işkencelerden geçirildi, öldürüldü, faaliyetleri yasaklandı ve mal varlığına el konuldu. DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk ve 51 DİSK’li idamla yargılandı. Yine de DİSK hiç yılmadı; kuruluşunun ardından sadece kendi üyelerinin değil tüm ezilen ve sömürülen kesimlerin hakları için mücadele etmeyi kendine görev bildi. Konfederasyonumuz DİSK, bugün de aynı kavgayı sürdürüyor. Yaşadığımız ekonomik zorluklarla işçilerin çalışma ve yaşam koşulları gittikçe daha da kötüleşiyorken; insanca yaşamak için gereken bütün haklarımız için, geçtiğimiz darboğazdan çıkış için en önde yürümeyi sürdürüyor. DİSK’in 55 yıl önce kuruluş bildirgesindeki ilkelerin öngörüsü, bugün de güncelliğini sürdürüyor. DİSK, emeğin hakları için, işçi sınıfının ekonomik, demokratik, sosyal ve sendikal hakları için mücadele etmeye, işçilerin sesi olmaya ‘Emeğin Türkiyesi’ için çalışmaya devam ediyor.” denildi.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: