Direniş kazandı, zafer Migros emekçilerinin oldu

Günlük 4 TL ücret artışı talep ettikleri için işten atılan Migros depo işçileri mücadeleyi kazandı.

17 gündür direnen, polis müdahalesine maruz kalan ve gözaltına alınan işçiler, taleplerini işverene kabul ettirmeyi başardı.

Sosyal medyada başlayan Migros boykotu ve patronu Tuncay Özilhan’a yönelik tepkilerin ardından işçilerin zam talebi kabul edilirken işten atılan 257 işçi de işe geri alındı.

İşçilerin zaferini Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçiler Sendikası (DGD-SEN) sosyal medya hesabından duyurdu. DGD-SEN yaptığı açıklamada ” #MigrosİşçisiKazandı | Bu direnişin kazananı birliğine ve haklılığına inanmış Migros Esenyurt depo işçileri ve her türlü yaratıcı dayanışmayı sergileyen halkımız ve dostlarımızdır. Direnenlerin yolundan yürü! Tahir’in, Ali Faik’in yolundan… ” dedi.

Müzisyen ve Ahbap Derneği Başkanı Haluk Levent de sosyal medya hesabından “Çözüme kavuşmuştu. Son 9 gündür hem sendika hem taşeron firma ile görüşmem sürüyordu. Son görüşmeyi Ahbap derneğinde yaptık(8 saat sürdü) Ve tüm sorunlar çözüldü. Bilginize” paylaşımını yaptı.

Öte yandan Migros Esenyurt Depo işçileri eylemlerinin kazanımla sonuçlanmasını halay çekerek kutladı. İşçilerin avukatı Mürsel Ünder hak arayışının Türkiye işçi hareketi tarihinde unutulmaması gereken bir direniş olduğunu söyledi.

Türkiye’de işçilerin hak kazanabilmek için ağır bedeller ödemek durumunda kalabildiğinden bahseden Ünder, “Burada çalışan arkadaşlarımız eylem yapmak durumunda kaldılar. İş bırakma, iş yeri işgali, iş durdurma gibi eylemler yaptılar. Çünkü başka bir seçenekleri yoktu. Polis saldırısıyla işyerinin dışına atıldılar ve kriminalleştirilmeye çalışıldılar. Sanki yaptıkları ağır bir suçmuş gibi davranıldı. Ama bugün gelinen noktada kazandılar” dedi.

Migros direnişinin Türkiye işçi hareketi tarihinde önemli bir noktaya geldiğini ifade eden Ünder, bunun herkese örnek olması gerektiğinden bahsederek, “Daha öncesinde işçilerin, müvekkillerimizin ve sendikanın eylem başlatmasının sebebi olan asgari ücretle ilgili olarak zam farkı talepleri vardı. 4 liralık bir ekmek parası diye sembolize ettiğimiz ilk taleplerimizden birisiydi. Bunun dışında iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili sorunlar vardı. Prim sistemiyle ilgili problemler vardı. Problemlerin giderilmesiyle ilgili eylemler başladı. Bu üç talebimizi kabul etmek yerine bir saldırıyla cevap verdi. 250 işçi işten atıldı. İşçilerin işe iade edilmesi ilk talebimiz oldu. İşçilerin çoğu birlikte davranmayı tercih etti. Dün yapılan görüşmede atılan işçilerin işe geri alınacağı söylendi. En önemli kazanımlarımızdan birisi bu. Bunun dışında prim sistemiyle ilgili işçi arkadaşların kafasını karıştıran sorunların hepsini tespit ettik ve mutabakata vardık. En kısa süre içerisinde talep ettiğimiz şeyler giderilecek.” Dedi.

İşçilerin kutlamasına HDP Milletvekilleri Züleyha Gülüm ve Musa Piroğlu ile CHP Milletvekili Ali Şeker de katılarak destek verdi.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: