DİAYDER’e bağlı 23 imamın yargılandığı davanın ilk duruşması başladı.

İstanbul’da faaliyet yürüten Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAYDER) Başkanı Ekrem Baran ile 8 kişinin tutuklu olduğu, 23 imamın yargılandığı davanın ilk duruşması Çağlayan’da bulanan İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

Duruşma öncesi DİAYDER üyeleri ve aileleri, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Örgütü, milletvekilleri, Barış Anneleri İnisiyatifi’nin yanı sıra birçok siyasi parti ve sivil toplum örgütü adliyenin C kapısında bir araya gelerek, açıklama yaptı.

DİAYDER üyeleri hakkında hazırlanan iddianamede Kürtçe hutbeden, küs olan aşiret liderlerini barıştırmaya kadar pek çok olay yer alıyor. İBB’nin gassal alımlarında bu derneği referans aldığı öne sürülüyor.

Ne olmuştu?

Merkezi İstanbul’da bulunan DİAYDER’e üye 28 kişi, 3 Temmuz’da gözaltına alındı. Gözaltı süreçleri uzatılıp 7 gün gözaltında kalan 26 kişiden, Ali Fuat Hatip, Aydın Ayhan, Enver Karabey, Mehmet İnan, Mehmet Emin Aslan, Nezir Erdemci, Ekrem Baran, Hafik Tunç ve Sefa Mehmetoğlu, Kürtçe hutbe okudukları, “sivil cuma namazı”na katıldıkları ve yürüttükleri dernek faaliyetleri gerekçe gösterilerek tutuklanırken 17 kişi ise serbest bırakıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 6 ay sonra hazırladığı iddianameyi İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesine sundu. Daha önce iktidara yakınlığıyla bilinen medya organlarında yer alan iddianamede, 23 kişiye “örgüte üye olmak” ve “örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçlamaları yöneltildi. 5 kişi hakkında ise takipsizlik kararı verildi.

Bir diğer suçlama konusuysa gassal olmak. Mehmet İnan’ın İBB’de gassal olduğu belirtilerek, gassal olarak işe alınanlara DİAYDER yöneticilerinin referans olduğunu ileri sürüldü.

İddianamede a İBB tarafından derneğe verilen market yardım kartlarının “örgüt üyelerinin ailelerine dağıtıldığı” öne sürüldü.

İddianameyi kabul eden mahkeme başkanı, aynı zamanda HDP’nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, HDP’li eski vekil Sırrı Süreyya Önder ve Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi avukatlara hapis cezaları veren isim.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: