Hasta tutsak ailelerinden DEVA’ya ziyaret

Hasta tutsak aileleri DEVA Partisi’ni ziyaret etti. Deva Partili Mehmet Emin Ekmen Adalet Bakanı Bozdağ’a çağrı yaptı: İnfaz hukukunda reform yapılması gerekiyor.

DEVA Partisi yetkilileri hasta tutsak aileleriyle bir araya geldi, sorunlarını ve taleplerini dinledi.

Cezaevlerindeki hak ihlallerine dikkati çeken aileler, 2022 yılında 50 kişinin tutuldukları cezaevinde hayatını kaybettiğini belirtti.

DEVA Partisi Genel Merkezi’ndeki görüşmede Halkla İlişkiler Başkanı Mehmet Emin Ekmen cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerini yakından takip ettiklerini söyledi, “İnfaz hukukunda reform yapılması gerekir” diye konuştu.

Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) siyasi kararlarla hareket ettiğini de sözlerine ekleyen Ekmen, “ATK’nın raporlarıyla ağır hasta mahpuslar mağdur ediliyor. Onun için ATK üzerindeki siyasi baskının mutlaka kaldırılması gerekiyor” diye devam etti.

‘BOZDAĞ’IN BU SESİ DUYMASINI İSTERDİM’

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yaşam hakkı ihlallerini öncelikle gündemine alması gerektiğini vurgulayan Ekmen “Sayın Bozdağ’ın hasta mahpusların ailelerinin sesini duymasını, bürokratik engellemelere karşı hasta mahpusların yanında olmasını isterdim. Sayın Bozdağ önceki bakanlık görevi nedeniyle mesele hakkında yeterince bilgi sahibidir. Biz de kendisine bu yönde çağrıda bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

DEVA Partisi olarak ‘Temel Haklar Eylem Planı’nda hasta mahpuslara ilişkin çözüm önerilerini kamuoyuyla yakın zamanda paylaşacaklarını belirten Ekmen, Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu’nun hasta mahpusların durumuyla ilgili açıklamalarına dikkat çekerek, “Yakın zamanda Sayın Yeneroğlu bu konunun üstünde isabetle durdu. İnfaz erteleme konusunda insan haklarını temel alan bir yaklaşım mutlaka benimsenmeli. Hem cezaevi koşullarının iyileştirilmeli hem de Adli Tıp Kurumu siyasi baskılardan uzak kararlar almalı. Mustafa Bey’in de söylediği gibi Çevik Bir de Aysel Tuğluk da aynı zulmün mağdurudur” dedi.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: