Dervişoğlu: Doğru dürüst kanun yapın

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, TBMM’de gündeme dair basın toplantısı düzenledi.

AKPve MHP’nin açıkladığı seçim kanunu teklifine değinen İyi Parti’li Dervişoğlu, “Hazırlanan kanun teklifi TBMM Başkanlığı’na sunulmadı. Teklif kamuoyuyla paylaşıldığından itibaren de çeşitli tartışmalar yaşanıyor. Anlaşılan önerilen kanun teklifinin, değişiklikleri yönüyle kamuoyunda tartışılmasını arzuluyorlar. Her derde deva televizyon yorumcuları ve köşe yazarları diledikleri tartışmaları yapsınlar. Biz yapay tartışmalarla meşgul olmayacak ve Türkiye’nin gerçek gündemini konuşmaya devam edeceğiz.” dedi.

Teklifte yer alan bazı maddelere dikkat çeken Dervişoğlu, “Seçim kurullarının oluşturulması, seçim yasaklarıyla ilgili hükümler, seçmen kütüklerinin oluşturulması, muhtarlık seçimleriyle ilgili çeşitli hususlar bizim tarafımızdan bakıldığında bir takım siyasi cingözlükler içeriyor. Ama herkes müsterih olsun Türkiye bu cingözlüklere ziyadesiyle alışkındır” dedi.

Geçmişte yaşanan seçim kanunu değişikliklerini hatırlatan Dervişoğlu, “Defalarca söyledim; kanun yapma gücü ve yetkisini iktidarlarını sürdürmeye yönelik bir silaha dönüştürmeye kalkışanların, siyasi akıbetleri herkesin malumudur. Buradan tekrar uyarıyorum; elinizdeki gücü bir silah olarak görmekten vazgeçin. Unutmayın ki hiçbir silah sahibine sadık değildir. Gün gelir sahibini vurur.” ifadelerini kullandı.

İktidara seslenen Dervişoğlu, “Anayasa yapıyorsunuz Erdoğan’a göre. İhale yasası yapıyorsunuz yandaşlara göre. Seçim kanunu yapıyorsunuz Cumhur İttifakı’na dahil partilere göre. Millet adına iş yapmaya ne zaman başlayacaksınız? Ne yaparsanız yapınız. Sandık milletin önüne geldiğinde yaptığınız bütün kötülüklerin bedelini ödeyeceksiniz. Beyhude çabalamayınız. Buza yazı yazmaya kalkmayınız. Sandığı milletin önüne getirin ve kaderinizi görün” diye konuştu.

”Doğru dürüst kanun yapın”

Basın toplantısının sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dervişoğlu, “Nispi temsil sistemine dönülüyor. İttifak içerisindeki oylar birtakım avantajlar sağlayabiliyordu. Onun yansımalarını da geride bıraktığımız seçimde gördük. Bize göre o günkü kanun da bize göre eksikti ki mahsurlarını konuşuyoruz. Bugün gündeme gelen kanun da eksik ki, muhtemel sonuçlarını konuşuyoruz. Bizim iktidara söylediğimiz o zaten; doğru dürüst kanun yapın, üzerinde tartışalım.” dedi.

“Bu iktidarın kanun yapma tekniği; acelece komisyondan geçirmek, acelece genel kurulda oylatmak” diyen Dervişoğlu,  “Bunlar yapmış oldukları kanun tekliflerini, siyasi partilerle konuşmadan TBMM’ye getiriyorlar. Seçim kanunu ya da siyasi partiler kanununda düzenleme yapacaksanız, bunu kamuoyu önünde ilgili sivil toplum kuruluşlarıyla da paylaşmak suretiyle gerçekleştireceksiniz. Şimdi acelece yine önümüze geldi. İçine bakıyoruz, iktidarın lehine birtakım düzenlemeler var. Bunlar siyasi cingözlük olarak tarafımızdan tarif ediliyor. İktidarın siyasi cingözlüklerine Türk milletinin kaderini kurban ettirmeyeceğiz. Bu, daha önce yapılan işler gibi gizlice hazırlandı. Kişiye özel Anayasa yapıyorlar, yandaşlarına göre ihale yasası düzenliyorlar. 59 kere yasayı değiştirmişler 200’den fazla madde değişikliğini içeriyor. Şimdi de seçim yasası getiriyorlar iktidarın lehine bir yasa bu. Biz de İYİ Parti olarak diyoruz ki; ne yaparsanız yapın, kaderinizden kurtulamayacaksınız. Bu iktidar yolcudur, İYİ Parti hancıdır. Bunu herkes iyi bilsin.” Dedi.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: