Deniz Poyraz ailesinden duruşmaya çağrı: ‘DENİZ’İN YOKLUĞUNA ALIŞMAK ÇOK ZOR’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir il binasına yönelik saldırıda Deniz Poyraz’ı katleden faşist Onur Gencer’in yargılandığı davanın ilk duruşması 29 Aralık Çarşamba günü Bayraklı’da bulunan İzmir Adliyesi 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. 

Deniz Poyraz’ın ailesi kamuoyuna davaya katılım çağrısı yaptı. Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan Poyraz ailesi, organize gerçekleşen katliamın tek sorumlusunun Gencer olmadığına dikkat çekti ve gerçek sorumluların yargılanmasını istedi.

‘DENİZ’İN YOKLUĞUNA ALIŞMAK ÇOK ZOR’


Kızının katledilmesinden sonra 6 ay geçtiğini hatırlatan anne Fehime Poyraz, her gün, her saat Deniz’in yokluğunu hissettiğini ifade etti. Poyraz, “Deniz sadece benim değil tüm halkın Deniz’i. 6 ay oldu ama sanki 6 yıl geçmiş gibi. Onun yokluğuna alışmak çok zor. Deniz için sürekli evimize gelen misafirlerimiz oluyor. Bir nebze olsun acımızı unutuyoruz. Ama evde yalnız olduğumuz zaman bir dakika bile aklımızdan çıkmıyor” dedi.

‘BİR YERDEN GÜÇ VE DESTEK ALMASA BU KATLİAMI GERÇEKLEŞTİREMEZDİ’
Anne Poyraz, ilk duruşma için heyecanlı ve öfkeli olduklarını dile getirerek, “Çarşamba günü ilk duruşma var. Aklıma geldikçe nefes alamıyorum. İlk defa katili mahkeme salonunda göreceğim. Katili orada gördüğümüzde nasıl duracağımızı, ne yapacağımızı bilmiyoruz. Tek başına Deniz’i katletmediğini biliyoruz. Bu saldırıyı bir yerlerden güç ya da destek almadan yapamazdı. Ona destek verdiler. Tek isteğimiz ona destek verenlerin de gereken cezayı çekmesi” diye belirtti.

‘MAHKEME SALONUNDA DA DENİZ’İ AYAKTA TUTACAĞIZ’
Poyraz, duruşma için çağrıda bulunarak, herkesin o gün kendilerine dayanışma göstermesini istediklerini sözlerine ekledi. Poyraz, şöyle devam etti: “O gün orada yalnız olmayacağımızı biliyoruz. Orada bize dayanışma gösterenleri gördüğümüzde daha da mutlu olacağız. Mahkeme salonunda da Deniz için ayakta duracağız. Bize destek verenler ve veremeye gelecek olanlar sayesinde daha cesaretli olacağız. Tek ümidimiz mahkemenin iyi geçmesi ve adaletin yerini bulmasıdır.”

‘6 AY BİZİM ZOR GEÇTİ’
“Nereye baksak Deniz’i görüyoruz” diyen baba Abdülilah Poyraz da acılarının halen ilk günkü gibi taze olduğunu dile getirerek, 6 aylık sürecin kendileri için zor geçtiğini ifade etti. Poyraz, “Evimiz sessiz. Denizin annesi, kardeşleri halen onu arıyorlar” diye anlattı.

‘BAŞKA DENİZLER DE GİTMESİN’
Gencer’in o gün sadece Deniz’i katletmek için saldırıyı düzenlemediğini aktaran baba Poyraz, “Amacı orada başka insanları da katletmekti. Bu düşünceyle oraya gitti. Deniz orada tek olduğu için onu katletti. Ona emir veren ve ‘HDP’ye saldırı düzenle’ diyenler vardır. O tek değil. Hepimiz de bunu biliyoruz. Onlar da katil de bunu çok iyi biliyor. Gereken ağır cezanın verilmesini istiyoruz. Sadece katile bir ceza çıkarsa insanların adalete olan inancı hepten yok olacaktır. Deniz gibi yüzlerce arkadaşımız, dostumuz katledildi. Onların davalarında da ya 10 ya da 5 yıl verip davalarını kapattılar. Birçoğunun da katillerini kimsenin haberi olmadan serbest bıraktılar. Gereken cezayı vereceklerini de düşünmüyoruz. Çünkü bugün Deniz gibi katledilen insanların katilleri dışarıda dolaşıyor. Bir Deniz gitti başka Denizler de gitmesin” diye konuştu.

‘GERÇEK BİR ADALET ÇIKACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM’


Poyraz, Türkiye halklarına çağrıda bulunarak, o gün herkesin davaya sahip çıkması gerektiğini kaydetti. Poyraz, şunları söyledi: “29 Aralık’ta bizi yalnız bırakmamalarını istiyoruz. Bu mahkemeyi kendi gözleriyle görsünler. Mahkemenin Avrupa hukukundaki gibi bir karar vermesini istiyoruz. Ancak o mahkeme salonundan gerçekten bir adalet çıkacağını düşünmüyorum.”

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: