Kültür Haber: Mahsum Molak : Dengbejler Stranlarını Söylemeye Devam Ediyor


Binlerce aşk hikâyesini, ağıdı, destanı, hikâyeyi, hiçbir eğitim almadan ezberleyerek, günümüze kadar getiren Dengbejler, Diyarbakır’da bulunan Dengbêj Evi’nde seslendirdikleri stranlar ile ziyaretçilerini ağırlıyor.

Seçmeli dil dersinin tartışıldığı şu günlerde, dengbejler Kürt dilini ve kültürünü yüz yıllardır nesilden nesile aktararak sürdürüyor.

2007 yılında DTP’li (Demokratik Toplum Partisi) Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nce Kürt kültürünün yaşatılması için hazırlanan projeler kapsamında Sur ilçesinde açılan Dengbêj Evi, Dengbejler ve söylenen Stranlar (Türküler) ile Sözlü Kürt Edebiyatını yaşatmaya devam ediyor. 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne 2016 yılında kayyum atanması ile bir dönem kapılarını ziyaretçilere kapatan daha sonra halkın isteği ve STK’ların ısrarıyla yeniden hizmete giren Dengbêj Evi soğuk havalara rağmen Dengbejlerin stranlarıyla ziyaretçilerini karşılıyor. Suriçi’nde Melik Ahmet Caddesi’nden Balıkçılarbaşı’na giderken tarihi Behrampaşa Camii’nin hemen yanındaki eski bir Diyarbakır Evi’nde Kürt kültürünü ve tarihini merak edenleri ağırlayan Dengbejler, 5 bin yıllık bir geçmişin yöntemleriyle Mezopotamya’da yaşayan diğer halklarında aşk hikâyesini, ağıdı, destanı, hikâyeyi, hiçbir eğitim almadan ezberleyerek günümüzle buluşturuyor adeta.


Yaz aylarında tarihi evin en büyük avlusunda kurulan divanda misafirlerini ağırlayan
Dengbejler, şimdilerde kış mevsimi ve soğuk havalardan dolayı tarihi evin kışlık odasında ziyaretçileri ağırlıyor.

Odada kurulan divan ile yan yana gelen Dengbejler, dönüşümlü olarak gelen dinleyicilere Stran’larını okuyor. Üzerlerinde ki yöresel kıyafetler,  Dengbêj evinin tarihi dokusu ve söylenen stranlar ile ziyaretçileri sözel edebiyatın ve geçmişin arayışına götüren Dengbejler soğuk havalara rağmen halkın ilgisi ve şehir dışından gelen ziyaretçilerin ilgisinden de oldukça memnun.

Yılda yaklaşık 100 bin kişi tarafından ziyaret edildiği tahmin edilen Dengbêj Evi’nde Pazartesi günleri hariç Stranlar, sabah 10:00’da başlayıp akşam 17:00’a kadar Dengbejler tarafından söyleniyor.


Kültür Haber- Mahsum molak

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: