Demokratik Bölgeler Partisi’nin 6’ncı Olağan Kongresi başladı

Demokratik Bölgeler Partisi 6. Olağan Kongresi “Örgütlü Toplumla Özgür Yaşama Doğru” sloganıyla yapıyor. Kongrede Eş Genel Başkanlar, 40 kişilik Parti Meclisi için seçim yapılacak.

DBP’nin 6’ncı Olağan Kongresi bugün (27 Şubat Pazar) saat 11:00’de Nazım Hikmet Kültür Kongre Merkezinde başladı.

Demokratik Bölgeler Partisi’nin 6’ncı Olağan Kongresi’ne Leyla Güven, Gültan Kışanak, Sebahat Tuncel, Selahattin Demirtaş ve İdris Baluken’in gönderdiği mesaj okundu. Siyasetçiler, kongreyi selamladı.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), 6’ncı Olağan Kongresi’ni Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde gerçekleştiriyor. “Örgütlü Toplumla Özgür Yaşama Doğru” şiarıyla gerçekleşen kongreye, Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Halkların Demokratik Partisi (HDP), SODAP, SYKP, TİP, Devrimci Parti ve Kürdistani İttifak içerisinde yer alan partilerin temsilcileri ile Asrın Hukuk Bürosu avukatları, çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı. Tutuklu Kürt siyasetçilerin kongreye gönderdikleri mesajlar okundu.

Leyla Güven, Gültan Kışanak, Sebahat Tuncel, Selahattin Demirtaş ve İdris Baluken’in mesajları şöyle:

Elazığ Cezaevi’nde tutuklu bulunan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven: “Saraların, Mazlum’ların diyarı olan Xerpêt zindanından siyasi kadın tutsaklar olarak sizleri saygıyla, sevgiyle selamlıyoruz. İçinden geçtiğimiz olağan üstü bir süreçte kongremizi gerçekleştiriyorsunuz. Bütün insanların mevcut gidişattan rahatsız olduğu kapitalist modernitenin adeta bir ahtapot gibi bütün toplumu sardığı bu günlerde örgütlenmenin ve halkın siyasi taleplerine cevap olabilmenin önemi her zamankinden daha çok artmıştır. Fedakâr halkımızın yıllardır dişiyle, tırnağıyla yarattığı bu değerler AKP-MHP faşist zihniyetinin hedefi haline gelmiş durumdadır. 2014 MGK toplantısında planlanan ‘çöktürme planı’ kapsamında hedeflenen yüzbinlerde Kürdün göç ettirilmesi, tutuklama, ölüm vb. konsepti hayata geçirilmek istendi. Ancak Kürtler bütün bu uygulamalara rağmen diz çökmediler. Hepinizin bildiği gibi faşist ve dikta rejimler, aydınlıktan ve insan sesinden korkarlar. Bu nedenle bizler fikir ve eylemselliğimizle yaşamın her alanını aydınlatalım ve kadın zılgıtları ile bütün dünyayı sarsalım.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: