Demirtaş: HDP’yi kapatmanın siyasi sonuçlarını iyi hesap etmelerini tavsiye ederim

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ittifaklar ve HDP’ye açılan kapatma davasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Altı muhalefet partisinin oluşan Millet İttifakı’nın Ahlatlıbel’de yaptığı toplantıyla ilgili, “Masanın altına, üstüne odaklanmak yerine neyin konuşulduğuna, nasıl konuşulduğuna bakmak lazım” diyen Demirtaş, HDP’nin dışlandığı yorumlarının ise doğru olmadığını belirtti:

“Uzun süredir hazırlığı yapılan ve beklenen bir gelişmeydi. Farklı siyasi partilerin bir masa etrafında buluşup konuşabilmeleri önemlidir. Siyasette diyalog ve temas olmadan sorunların çözümü sağlanamaz. Masanın altına, üstüne odaklanmak yerine neyin konuşulduğuna, nasıl konuşulduğuna bakmak lazım.

“HDP’nin dışlandığı gibi bir sonuç görmüyorum”

HDP Eş Genel başkanlarının da ifade ettikleri gibi zaten HDP masada oturma konusunda bir arayış içinde değildi. Ahlatlıbel buluşması daha çok Millet İttifakı ekseninde gelişen bir durumdur. HDP daha önce açıkladığı tutum belgesiyle, mevcut ittifaklarda yer almayacağını duyurmuştu. Dolayısıyla HDP’nin dışlanması gibi bir durum da HDP’nin o masayı koşulsuz desteklediği gibi bir sonuç da görmüyorum.

Altı muhalefet partisi birlikte ittifaka mı evrilirler bilemiyoruz ama kendi iç tartışmalarını bitirip netleştirdikten sonra HDP ile de görüşecek, müzakere yürüteceklerdir. Aksi durum siyasetin doğasına da o masanın iddiasına da aykırı olur.”

T24’ten Şirin Payzın’ın sorularını yanıtlayan Demirtaş, HDP’nin üçüncü ittifak inşasına odaklandığını belirterek, “Yani bu gidişle, öyle anlaşılıyor ki görüşmeler HDP ile diğer partiler arasında değil, ittifaklar arasında olacaktır. Açıklamalardan da gördüğümüz kadarıyla HDP diyalog için herkese kapıyı açık tutuyor ama gidip kapalı kapılar önünde bir saniye bile zaman kaybetmeyecek kadar ilkeli, onurlu, ciddi bir siyaset yürütüyor” dedi.

“HDP’yi kapatmanın siyasi sonuçlarını iyi hesap edilmeli”

HDP’ye açılan kapatma davasıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Selahattin Demirtaş, “HDP’yi kapatmanın siyasi sonuçlarını iyi hesap etmelerini tavsiye ederim” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“İktidar isterse Anayasa Mahkemesi’ne talimat verip HDP’yi kapattırabilir tabii. Anayasa Mahkemesi’nin en az on üyesi açık açık AKP üyeliğinden oraya atanmış siyasetçiler. HDP’yi kapatmanın siyasi sonuçlarını iyi hesap etmelerini tavsiye ederim. HDP seçmeninin gündeminde boykot falan yoktur, bunu herkes böyle bilsin. HDP seçmeni aktif tutumuyla Türkiye’nin demokratik geleceğine damga vuracaktır. Kapatma kararı bu tutumu erkenden netleştirir, seçmenimizin kararlılığını arttırır. Tercih iktidarın. Sıkışıklık yaşayan biz değiliz.”

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: