“Cumhuriyet Gazetesi insan hakları haberlerini sansürlüyor, kimi haberleri yasaklıyor.”

Gazeteci Alican Uludağ, uzun bir süredir tartışmaların odağında olan cumhuriyet gazetesine dair bilgileri paylaştı.

Uludağ, sosyal medya hesabından şunları paylaştı:

“Cumhuriyet gazetesinde üzücü gelişmeler yaşanıyor. Bu ay içinde yazı işleri kadrosundan 22 çalışan ayrılmak zorunda kaldı. Gazetenin hafızası silindi, yayın çizgisi değiştirildi. Yönetimin atadığı yeni kadrolar “insan hakları” haberlerini açıkça sansürlüyor.

Gazetede artık KHK’lıların haberlerini görmek yasak. HDP haberleri birinci sayfadan verilmiyor. Cezaevinde intihar eden Garibe Gezer’in haberi girilmedi. İHD, TİHV için “sakıncalı kuruluşlar” deniliyor.

Cumhuriyet’in insan haklarının, demokrasinin savunucusu olduğu bizzat Vakıf Senedi’nde yazılı olmasına karşın, yeni yayın politikasında bu çizgi yok sayıldı. Cumhuriyet’in değerli yazarları ve okurları, gazetenin getirildiği bu tutucu çizgiye karşı neden sessiz?

Cumhuriyet, yönetimdeki bir grup dar kadroya teslim edilemeyecek değerde bir gazete. Düşünün ki, Uğur Mumcu’nun yazdığı gazetenin bugünkü sayısında Susurluk hükümlüsü Ziya Bandırmalıoğlu’nun öldürülme haberi yoktu. Cumhuriyet belediye/parti bülteni değil ki, okur sessiz kalsın.” Dedi.

Ne olmuştu?

Cumhuriyet gazetesinde bir çok çalışan işten çıkarılmış, vakıf daha sonra kararından vazgeçmiş, bir çok çalışan işine geri dönmüştü. Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya ise istifa etmişti.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: