Cumartesi Anneleri 871. haftasında İbrahim Demir ve Agit Akipa için adalet talebinde bulundu.

Cumartesi Anneleri/İnsanları gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetlerini sormak ve faillerin yargılanması için her hafta düzenledikleri eylemlerinin 871’ incisini koronavirüs (kovid-19) salgını nedeniyle online gerçekleştirdi. Bu haftaki eylemde 1991 yılında Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Çukurlu köyünde gözaltına alındıktan sonra cansız bedenlerine ulaşılan 36 yaşındaki İbrahim Demir ve 39 yaşındaki Agit Akipa’nın faillerinin yargılanması talep edildi.

Gözaltında kaybedilen Agit Akipa’nın kızı Suzan Akipa, Cumartesi Anneleri/İnsanlarının taleplerinin yıllardır hiç değişmediğini belirterek, mücadelelerinin giderek yükseldiğini söyledi. Babasının ve amcasının katledilişinin ardından 30 yıl geçse bile hala tazeliğini koruduğunu ifade eden Akipa, faillerin hala yargılanmadığını vurguladı. Akipa, “Yargılanmayı bırakalım failler tespit bile edilmedi, etkili soruşturma yürütülmedi ve dönemin devlet yetkilileri sorgulanmadı. Türkiye ve Avrupa mahkemelerinde bu kadar toplumsal mağduriyete zaman aşımı gösterilerek cezasız bırakıldı. İnsan yaşamı ve toplumsal adalet karşısında aslında hiçbir anlam ifade etmeyen zaman aşımı gibi bir usulü işlemin gerekçe gösterilerek aslında faili meçhullerin üstünün bilerek ve istenerek kapatılması isteniyor. Bu kadar baskıya rağmen hakikat yolunda arayış ve talepler toplumsal adalete giden yolda en büyük adımlardan biridir” ifadelerini kullandı.

ADALET TALEP EDİYORUZ

Akipa’nın oğlu Fehmi Akipa, 30 yıldır süren davada adaletin sağlanmadığını söyleyerek, “Adaletin peşindeyiz, failleri aramaya devam edeceğiz. Her insanın bildiği bir şey var ki o dönemde katledilen herkesin katili belliydi. Adaleti olmayan Türkiye’de adalet peşinde koşmaya devam edeceğiz. Hiç unutmayacağız ve unutturmayacağız. Tek temennimiz bir gün Türkiye’ye adalet gelsin” diye belirtti.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: