CNN, Bloomberg ve BBC, Rusya’daki yayınlarını durdurdu

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli yayın kuruluşları CNN ve Bloomberg ve İngiliz yayın kuruluşu BBC, Rusya’daki yayınlarını durdurma kararı aldı.

Kararı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Ukrayna’daki savaşa ilişkin “sahte haber” yayanlara 15 yıla kadar hapis cezası öngören düzenlemeyi onaylaması nedeniyle aldıklarını duyurdular.

CNN’den yapılan yazılı açıklamada, “CNN, durum değerlendirmesi yapar ve gelecekteki adımları konusunda çalışırken Rusya’daki yayınlarını durduracaktır” denildi.

“Bağımsız gazetecileri içeri atmak için tasarlandı”

Bloomberg Genel Yayın Yönetmeni John Micklethwait de yaptığı yazılı açıklamada, “Büyük bir üzüntüyle Rusya’daki faaliyetlerimizi durdurma kararı aldık” ifadesini kullandı.

Putin’in imzaladığı düzenlemenin “bağımsız gazetecileri içeri atmak için” tasarlandığını kaydeden Micklethwait, “Bu durum, Rusya’da normal gazetecilik yapmamızı imkansız hale getiriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

BBC: Personelimizin güvenliği her şeyden önemlidir

BBC İcra Kurulu Başkanı Tim Davies, yaptığı açıklamada, Rusya’nın söz konusu kararının, bağımsız gazetecilik sürecini suç haline getirdiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

‘Bu istenmeyen gelişmenin tüm sonuçlarını değerlendirirken, bu, bize tüm BBC gazetecilerinin ve Rusya’daki destek personelinin çalışmalarını geçici olarak askıya almaktan başka seçenek bırakmıyor. BBC Rusça servisimiz, Rusya dışından çalışmaya devam edecek. Personelimizin güvenliği her şeyden önemlidir ve sadece işlerini yaptıkları için onları cezai kovuşturma riskine maruz bırakmaya hazır değiliz. Cesaretleri, kararlılıkları ve profesyonellikleri için hepsini takdir etmek istiyorum.’

Savaşa ilişkin “sahte” haberlere hapis cezası

Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna savaşına ilişkin sahte haber yayanlara hapis cezası öngören kararnameyi imzalamıştı.

Kasıtlı sahte haber yayanlara 10 yıl hapis cezası verilmesinin onaylandığı kararnameyle söz konusu haberlerin “önemli sonuçlar” yaratması halinde ceza süresi 15 yıla kadar çıkabilecek.

Ülkede yaşananları savaş olarak nitelendiren bağımsız bir yayın kuruluşu TV Rain kapatılmıştı.

Ülkede savaş karşıtı protestolarda binlerce protestocu gözaltına alındı.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: