Rapor: Avustralya’da Parlamento çalışanlarının üçte biri cinsel tacize mağruz bırakıldı

Avustralya'da yayımlanan bir rapor, federal parlamento çalışanlarının üçte birinin cinsel tacize uğradığını ortaya koydu.

Avustralya’da yayımlanan bir rapor, federal parlamento çalışanlarının üçte birinin cinsel tacize maruz bırakıldığını ortaya koydu.

Parlamento’nun eski çalışanlarından Brittany Higgins, müsteşarlardan birinin ofisinde bir iş arkadaşının kendisine tecavüz ettiğini söylemişti. Higgins’in açıklamaları, başkent Canberra’daki diğer cinsel taciz iddialarının da gündeme gelmesine neden olmuştu.

Parlamento, iddialarla ilgili Cinsiyet Ayrımcılığına Karşı Komisyon’un konuyu araştırması ve rapor hazırlamasını kararlaştırmıştı.

TACİZE MARUZ KALANLARIN ÇOĞUNLUĞU KADIN

Komisyon Başkanı Kate Jenkins, raporunu bugün kamuoyuna açıkladı. Cinsiyet Ayrımcılığına Karşı Komisyon, 1723 kişi ve 33 kuruluşla görüşerek raporu hazırladı. Ve raporda, parlamento çalışanlarının yüzde 51’inin zorbalığa, cinsel tacize veya cinsel taciz girişimine maruz kaldığını vurguladı.

Ayrıca tacize maruz kalanların büyük çoğunluğunun kadın olduğu belirtildi.

Rapora göre, kadın parlamenterler arasında tacize uğrama oranının %63. Bu oran, raporda genel çalışanlara kıyasla daha yüksek.

İsmini vermeyen bir milletvekili, erkek siyasetçilerin mevcut kültürden cesaret alarak “hiç düşünmeden dudaktan öpme, dokunma, görünüşünüze dair yorum yapma” gibi eylemlerde bulunabildiğini söyledi.

Avustralya’da Başbakan Scott Morrison ise daha önce, Parlamento’da büyük ölçüde kadınları etkileyen sorunlara karşı “kulak tıkamak”taydı.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: