Çilem Doğan: Bu karar bana ‘neden ölmedin, kendini savunmamalıydın’ diyor

Kendisini sistematik şiddete maruz bırakan Hasan Karabulut’u öz savunmada bulunarak öldüren Çilem Doğan, onanan 15 yıl hapis cezasına karşı Yargıtay’a itirazda bulundu. Çilem, “Bu karar bana ‘neden ölmedin, kendini savunmamalıydın’ mesajı veriyor” dedi.

Kendisine sistematik şiddet uygulayan ve fuhuşa zorlayan evli olduğu Hasan Karabulut’u hayatını savunmak için öz savunmada bulunarak öldüren Çilem Doğan, mahkeme tarafından 15 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Doğan, 15 yıl hapis cezasına karşı “meşru müdafaa” talebiyle temyiz başvurusunda bulunmuştu.

Kararı görüşen Yargıtay, tutuksuz yargılanan Doğan hakkında verilen 15 yıl mahkumiyet kararını onamıştı.

Cezasının onaylanmasının ardından Çilem Doğan, avukatı İsa Ayanoğlu aracılığıyla karar hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na itirazda bulundu.

İtiraz kabul edilirse karar, Ceza Genel Kurulu’na gönderilecek.

DHA’ya konuşan Çilem, karara çok üzüldüğünü fakat ayakta durmaya devam edeceğini vurgulayarak, “Meşru müdafaa hakkı önemli bir haktır. Benim durumum buna uyuyor. Fakat Yargıtay bunu uygulamadı. Her gün benim gibi kendini savunmaya çalışan kadınlar ölüyor. Bu karar bana ‘neden ölmedin, kendini savunmamalıydın’ mesajı veriyor. Yaşadıklarım hastane raporları, şikayet dilekçeleriyle belgelenmiştir. Buna rağmen olay, doğrudan ‘adam öldürdüm’ gibi ele alınmıştır. Davamın haklılığına güveniyor ve adaletin yeniden tecelli edeceği yönünde umudumu koruyorum” dedi.

Doğan’ın avukatı İsa Ayanoğlu ise itiraz dilekçesini sunduklarını ve olumlu cevap alacaklarına inandıklarını belirtti.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: