CHP’li Tahsin Tarhan: Anayasa mahkemesine gideceğiz

CHP’li Tahsin Tarhan, Meclisten geçen Nükleer Düzenleme Kanun Teklifi’ne ilişkin konuştu.

 

Akkuyu Nükleer A.Ş.’yi denetleyecek olan şirkette eski Hazine ve Maliye bakan Yardımcısı Osman Dinçbaş’ın hisseleri olduğuna dikkat çeken Tarhan, “Bu nasıl bağımsız denetim diye sorduk bu sorumuza da bir yanıt alamadık” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda kabul edilen Nükleer Düzenleme Kanun Teklifi’ni çok sert eleştirdi.

Nükleer Düzenleme Kurumunun kurulmasına dair Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan Kanun Hükmünde Kararnamenin Anayasa Mahkemesi tarafından iptalinin ardından Mahkemenin verdiği bir yıllık sürenin 9 Mart’ta dolması sebebiyle apar topar Genel Kurulda kabul edilen maddelerin özensiz ve Anayasa’ya aykırı biçimde hazırlandığını ifade eden Tarhan,  “Nükleer Düzenleme Kanun Teklifi arkasında birçok soru işareti ile iktidarın dayatması ile kabul edildi. Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi adı altında kurulan şirketin yönetimine bakıyoruz tamamen Ruslar bir tek istisna var o da Cüneyd Zapsu. Ak Parti kurucularından olan, uzun yıllar Cumhurbaşkanına danışmanlık hizmeti veren Zapsu’nun nükleer enerjiyle ilgili nasıl bir bilgi, birikim ve deneyimi var ki bu şirkete 85 milyon içinden tek Türk olarak Yönetim Kurulu üyesi seçilmiş diye sorduk ama bu sorumuza yanıt alamadık. Akkuyu Nükleer A.Ş. ile ilgili tek sorun bu da değil. Bu şirketi denetlemekle görevli sözde bağımsız olması gereken şirketin ticaret sicil kayıtlarını inceledik ve gördük ki Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı döneminde Bakan Yardımcısı olan Osman Dinçbaş Akkuyu Nükleer A.Ş.’nin bağımsız denetimini yapacak olan Güney Bağımsız Denetim ve SMMM A.Ş.’nin yönetim kurulu başkanlığını uzun yıllar yaptıktan sonra, şimdi halen hissedarı konumunda. Bu nasıl bağımsız denetim diye sorduk bu sorumuza da bir yanıt alamadık.” Dedi.

Tarhan, teklifin Genel Kurulda kabul edilmesinin ardından, 9 Marttan önce Resmi Gazetede yayınlanmasının gerektiğini hatırlatarak “Alelacele yapılan bu düzenleme 9 Mart’tan önce Resmi Gazete’de yayınlanacak. Nükleer işi çok ciddi bir iş diyerek uyardık, dinlemediler. Dünyada bunun örnekleri başta Rusya’da, Japonya’da, Kore’de, Amerika’da yaşandı. Tecrübe edildi. Bugün bile Rusya Ukrayna krizinde dünyayı tehdit eden en temel sorun nükleer tehlike dedik orada yaşananlara da gözlerini kapattılar. Bizim bu acı tecrübelerden ders çıkartarak doğru bir düzenleme yapılmasını sağlamak ve benzer acıların bu topraklarda yaşanmaması  için bu düzenlemeye karşı mücadelemiz ise devam edecek. CHP Grubu olarak Anayasa Mahkemesine gideceğiz” dedi.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: