CHP oligarklar için uyardı: Gri listelerden kara listelere düşürmeyin ülkemizi

TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, iktidarı ‘ambargo kararlarını delmemesi’ konusunda uyardı.

Çakırözer, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından yeni bir dünya düzeninin şekillenmeye başladığına dikkati çekti.

“Dengeli politikayı, ‘ambargo fırsatçılığıyla’ karıştırmamalıyız”

Rus oligarkların Türkiye üzerindeki planlarına iktidarın ortak olmaması gerektiğini ifade eden Çakırözer, “Biz, Türkiye’nin bu savaşın tarafı olmasını istemiyoruz, dengeli bir politika izlenmesi konusunda hemfikiriz. Ancak dengeli politikayı, ‘ambargo fırsatçılığıyla’ karıştırmamalıyız. Yaptırım uygulanan isimlerin son günlerde Türkiye’de görülmeleri, uçaklarının hava limanlarımızı rahatlıkla kullanabiliyor olması kaygı verici. Zaten kara paranın aklanması konusunda sicili olan bir iktidarsınız” ifadesini kullandı.

“‘Gri liste’lerden ‘kara liste’lere düşürmeyin ülkemizi”

“Siz kara para aklama ve terörün finansmanı konusunda gerekli tedbirleri tüm uyarılarımıza rağmen ısrarla almadığınız için OECD’nin gri listesindeyiz” sözleriyle iktidara yüklenen Çakırözer, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Ambargo fırsatçılığı yapacaksınız diye ‘gri liste’lerden ‘kara liste’lere düşürmeyin ülkemizi. Bir yanda asker, sivil ayrımı gözetmeksizin hastaneleri, okulları, tiyatroları bombalayan Putin ve destekçisi otoriter rejimler, diğer yanda demokrasi ve hukuk değerlerinden, özgürlüklerden yana Batı dünyası. Bu düzende uzun süredir birbirinden uzaklaşmış olan Türkiye ile Batı kurumlarının yeniden iyi ve güçlü ilişkiler içine girmesinin önü açılabilir.”

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: