Cengiz Holding’in Kazdağları’ndaki projesi uygun görülmedi

Kazdağları’nda, Cengiz Holding’in Halilağa Bakır Maden Ocağı ve Zenginleştirme Tesisi Projesi için gerçekleştirilen bilirkişi keşfinin sonucunda tesisin “ÇED olumlu kararı” için uygun olmadığı belirtildi.

Kazdağları’nda, Cengiz Holding’in Halilağa Bakır Maden Ocağı ve Zenginleştirme Tesisi Projesi için Temmuz 2021’de verilen “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu” kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali istemi için açılan davada yapılan bilirkişi keşfine ilişkin rapor çıkarken bilirkişi raporunda tesise “ÇED olumlu kararı”nın verilmesinin uygun olmadığı belirtildi.

Rapora ilişkin açıklamada yapan Kazdağları Ekoloji Platformu (KEP), “Bilim, bu kez de bizden, doğadan, haklıdan yana safını belirledi. ‘Ormanlarımızın, tarım alanlarımızın, arkeolojik alanlarımızın altın-bakır madeni için yok edilemez. Hukukun da, bilimin yanında yer alarak, acilen ‘yürütmeyi durdurma’ ve arkasından da ‘ÇED olumlu kararının uygun olmadığı’ konusunda karar vereceğine inanıyoruz’” denildi.

Öte yandan karar, bölgede faal çalışmalar yürüten Çan Çevre Derneği tarafından da mutlulukla karşılandı. Çan Çevre Derneği’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, ” Haklıydık kazandık. Haklı davamızda yanımızda olan herkese teşekkür ederiz. Çan Çevre Derneği olarak havamiza suyumuza sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bölgemizde sondaj çalışmaları ve faaliyetlerinde bulunan madencilere de kararlılığımızı ve mücadelenimizin haklılığını göstermiş olduk. Birlikte olursak bizi şirketler yıkamaz” denildi.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: