Çavuşoğlu kritik zirve sonrası konuştu: Ukrayna, garantör ülke olmamızı istiyor

Rusya’nın Ukrayna’y başlattığı savaşın 15’inci gününde iki ülkenin dışişleri bakanı ilk kez Türkiye’de bir araya geldi. İki ülkenin dışişleri bakanlarının basın toplantılarının ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu açıklamalarda bulundu.

Soru üzerine görüşmelerde tarafların birbirlerine seslerini yükseltmediğini, medeni bir görüşmenin yapıldığını aktaran Çavuşoğlu, kapsamlı bir barış anlaşmasının masada olduğunu ve Ukrayna’nın Türkiye’nin garantör ülke olması talebini tekrar gündeme getirdiğini belirtti.

“Sahada durumların farklı olduğu vatandaşlarımızı tahliye ederken yaşadık”

Çavuşoğlu şu değerlendirmelerde bulundu:

Bu süreçte her iki tarafla yoğun temaslarımız oldu. Tarafları ülkemizde bir araya gelmeleri için bir davette bulunduk. Bu toplantının özellikle Antalya Diplomasi Forumu marjında gerçekleştirilmesi de anlamlıdır. İki taraf da Türkiye’nin toplantıda bulunmasını özellikle istediler.

Biz bu toplantıda, Türkiye’nin ulusal politikasını saklı tutmakla birlikte, kolaylaştırıcı bir tavır izledik.

Her gün yıkım artıyor, akan kan artıyor. Savaşın ortasındaki sivillerin kurtarılması gerektiğinin altını çizdik. Bunun için sürdürülebilir bir ateşkese ihtiyaç var. Bu tesis edilene kadar sahada insani koridoların oluşturulması gerekiyor. Sahada durumların farklı olduğu vatandaşlarımızı tahliye ederken yaşadık.

Mauripol’den bir insani koridor açılması gerektiğini vurguladık. Taraflar bunu ilgili kurumlarla görüşeceklerini söylediler. Burada bir eşgüdüm yapılması gerekiyor. Sahada da bu eşgüdüm gerçekleştirilmezse, tahliye edeceğimizi siviller can tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.

“Liderler düzeyinde toplantı yapılması görüşüldü”

Bu toplantı dışişleri bakanları düzeyinde ilk toplantı olmak özelliği taşıyor. Ancak tek bir toplantıdan mucizeler beklememek gerekiyor.

Liderler düzeyinde toplantı yapılması görüşüldü. Ukrayna tarafı Zelenskiy’nin buna sıcak baktığını, Lavrov ise Putin’in ilkesel olarak görüşmeye karşı olmadığını söyledi.

Ukrayna tarafı Belarus’ta yapılan toplantıların Türkiye’de olmasını istemişti. Biz Ukrayna tarafına durumun aciliyetini hatırlatarak, müzakerelerin başlaması için teşvik ettik. Biz bu süreci desteklemeye devam edeceğiz. Amacımız bölgesel barış ve istikrarın yeniden sağlanmasıdır. Bu konuda da çabalarımızı sürdüreceğiz.

Bu görüşme kolay bir ortamda gerçekleşmedi. Bir taraftan savaş devam ediyor. Taraflar düşüncelerini medeni bir şekilde savundu. Herhangi bir gerginliğe yol açan, ses tonunun yükseldiği bir görüşme olmadı.

İki heyette de Belarus’taki müzakerelerde yer alan iki arkadaşımız da vardı. Tüm taleplerin karşılanması gibi bir beklenti yoktu. Daha zor bir toplantı olacağını biliyorduk. İki taraf görüşmeyi devam ettirmek isterse biz memnun oluruz. Siyasi düzeydeki toplantılar ve daha sonra liderler düzeyindeki toplantılar için teknik düzeyde de bazı gelişmeler olması gerekiyor. Bu da Belarus’taki toplantıların neticesinde karar verilmek üzere toplantıyı kapattık.

“Ukrayna, Türkiye’nin garantör ülke olmasını istiyor”

Bu toplantıdan tüm sorunların çözülmesini kimse beklemiyordu ama böyle bir başlangıcın da yapılması gerekiyordur. Son kararı siyasetçiler verecek. Gelecekte bir neticeye varılacağına inanıyoruz.

Tarafların bu düzeyde bir araya gelmesi ve liderler düzeyinde toplantıya karşı olmamaları gelecekteki müzakerelere ilişkin umutlarımızı artırdı.

Rusya ile Ukrayna arasında tarafsızlık dahil birçok konu müzakere ediliyor. Kapsamlı bir barış anlaşması da masada. Bu konuda Ukrayna bazı ülkelerin garantör olarak masada olmasını istiyor, bunlardan biri de Türkiye’dir. Bugün Kuleba, ikili görüşmemizde bunu bana iletti.”

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: