Bisikletli Yaşam Platformu: Bisiklet Ölümleri Son Bulsun

Bisikletli Yaşam Platformu yaptığı basın açıklaması ile Türkiye genelinde son iki yılda 290 bisikletlinin yollarda can verdiğini duyurdu.

Ölümlerin tamamının araçların bisikletlere arkadan vurması sonucu meydana geldiğinin altını çizen platform açıklamasındaki şu satırlar son derece çarpıcı : ” Ölüm göz göre göre geliyor, ölümlerin çoğunun bisikletlilerin yolun sağından veya emniyet şeridinden giderken arkadan çarpmayla meydana gelmesi dikkat çekici. Çarpma sonrası beyanlar hep ‘Görmedim ya da yolun ortasından gidiyordu’ diye oluyor.”

Bisikletli Yaşam Platformu ayrıca 15 Temmuz 2020 tarihinde alkollü ve aşırı hızlı sürücü Çağdaş Şenyüz tarafından öldürülen 19 yaşındaki Umut Gündüz davasına da dikkat çekerek: ‘4 ay tutuklu kaldıktan sonra salıverilen sanığın kasten adam öldürme suçuyla yargılanmasını’ talep etti. “Bisikletli ölümlere sebep olan sürücülerinin trafik kazası denilerek cezasız bırakılması sonucunda her geçen gün ölümler artmaya devam etmektedir.” diyen platform cezasızlık politikasına karşı tüm ilgilileri sorumluluk almaya davet etti.

Öte yandan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu TBMM’de verdiği kanun teklifi ile “Motorlu taşıt sürücülerinin duyarsızlığı ve dikkatsizliği bisikletlilerin hayatına mal oluyor. Kazaları önlemek için bisikletlileri gözeten trafik bilincini yükseltmek ve caydırıcı yasaları uygulamak şart!’ dedi.

İki maddeden oluşan kanun teklifi şöyle:

* Çevre dostu bisiklet ulaşımını yaygınlaştırmak iklim krizi ile mücadele etmenin önemli araçlarından birisi. Ancak bisikletli ulaşımın yaygınlaşması için önce bisiklet sürücülerinin güvenliği sağlanmalı.

* Motorlu taşıt sürücülerinin mücbir sebepler haricinde bisikletliler ile olan kazalar da sorumlu tutulması, dikkatsizlik ve duyarsızlık sebebiyle oluşan kaza önleyecektir.

Haber Merkezi

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: