Özel Haber: İntihar mı? Kadın cinayeti mi?

Özel Haber: Ahmet Ayva- Mahsum Molak

Her ay neredeyse onlarca kadının erkekler tarafından öldürüldüğü, taciz ve tecavüze uğradığı Türkiye’de, kadın cinayetlerine yenileri ekleniyor.

Bianet’in raporuna göre son yıllarda kadın cinayetleri ve şüpheli kadın ölümlerinde artış gözlemlenirken, kadın örgütlerinin yaptığı açıklamalara göre yargının tutumunun cinayetlerin önünü açtığı dillendiriliyor.

İNTİHAR MI? CİNAYET Mİ?

Bingöl’de yaşandığı iddia edilen şüpheli kadın ölümüne dair iki gün önce elimize bir görüntü ulaştı. Konuya dair teyit araştırmalarımız sürerken görüntü sosyal medyaya yansıdı. Bir çok sosyal medya kullanıcısı olayın Bingöl’de yaşandığını dile getirdi. Başta intihar olduğu söylenen görüntüye dair yaptığımız görüşmeler, durumun intihardan ziyade şüpheli kadın ölümü olduğunu gösteren, açıklama gerektiren iddialar taşıyor. Tüm bu görüşmeler sonucunda kadının ismine ulaşamadık.

İDDİALAR NELER? İNTİHARA MI SÜRÜKLENDİ?

Yerel kaynaklarımızdan aldığımız bilgiler şöyle:

Olay Bingöl merkeze bağlı Recep Tayyip Erdoğan mahallesinde gerçekleşiyor. Evli kadın’ın eşi dışında “sevgilisi olduğu”, eşinin Almanya’da çalıştığı, yaşadığı ilişkiyi duyar duymaz Bingöl’e geldiği belirtiliyor. Yaşamını yitiren kadının, komşuları tarafından da sürekli rahatsız edici söz ve tacizlere uğradığına dair iddialar söz konusu. Almanya’dan gelen eşi, kadın ve sevgilisinin evde yaşadığı ilişkiyi görüp, kadının sevgilisini öldürürken, kadın ise silahlı saldırı sonrası balkona çıkarak bir süre bekledikten sonra kendini dördüncü kattan aşağı attığı dile getiriliyor. Görüntülere yansıdığı kadarıyla, bir kişi sessiz bir şekilde yakın mesafeden yaşamını yitiren kadını düştüğü ana kadar çekiyor. Görüntülere yansıyan seslerden çevredeki vatandaşlar “ yapma, ailene, sevenlerine ve çocuklarına yazık” diyip kadını vazgeçirmeye çalışıyorlar.

HERKES SUSMAYI TERCİH EDİYOR

Bu iddialar sonrası, yerel basınla yaptığımız görüşmeler sonucunda, bir çok basın kuruluşu olayı bilmediğini dile getirirken, kimi ise olayla ilgili konuşmayı tercih etmediler. Bir yerel gazete, olayın Bingöl’de değil başka bir ilde yaşandığını belirtirken, diğer bir yerel basın ise “evet duyduk ama haberimiz yok” demeyi tercih etti.

KURUMLAR NE DİYOR?

CHP kadın kolları “olayı sosyal medyadan duyduklarını, yeni bilgileri olduğunu, görevlendirme yaptıklarını söylerken, Bingöl Barosu olayı duyduklarını fakat netleştiremediklerini belirttiler. Valilik “açıklama olsa zaten görürdünüz” derken, Emniyet asayiş büro, konuya dair bilgilerinin olmadığını söyledi.

HANGİSİ GERÇEK?

Bingöl Muhtarlar derneği başkanı ise, sosyal medyaya yansıyan görüntü sonrası “sosyal hizmetlerde toplantı yaptıklarını, görüntüyü izlediklerini, olayın geçen yıla ait bir görüntü olduğunu” belirttiler.” kendilerine geçen yıl yaşanan olayla mevcut görüntülerin uyuşmadığını, fark olduğunu, bu çekimin yakın mesafeden çekilen bir görüntü olduğunu belirttikten sonra, “detaylı inceleyeceklerini” dile getirdiler.

KADIN CİNAYETİ Mİ? İNTİHAR MI?

Tüm bu veriler göz önüne alındığında, olayın aydınlatılması, kadının kim olduğu, olayın nerede ve nasıl gerçekleştiği bir çok soru işaretine sebep oluyor. Olay elbette bir çok kamu kurumuna intikal etmiştir, olayın gerçekliğine dair tüm detayların ortaya çıkmasının sorumluluğu başta emniyet ve valilik olmak üzere bir çok kuruma düşmektedir.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: