Bingöl Barosu Başkanı Hülakü: Asıl işkence görüntüleri silinmişBingöl’de önce ki gün gerçekleştirilen ev baskınlarında gözaltına alınanlar ile görüşme gerçekleştiren Bingöl Barosu Başkanı Ömer Faruk Hülakü: “Asıl işkence videolarının silindiğini dile getirdiler” dedi.


Bingöl’de önceki gün Kent merkezi, Solhan ve Karlıova’da ev baskınları gerçekleştirildi. ‘Örgüt propagandası yapmak’iddiasıyla yapılan baskınlar da 10 kişi gözaltına alındı.Gözaltına alınanlar Emniyet ve savcılık ifadelerinin ardından Adli Kontrol Şartı ile serbest bırakıldı. Baskın sırasında askerler tarafından işkence ve kötü muameleye maruz kaldıklarını iddia eden yurttaşlar, yaşadıkları hukuksuzluğu sosyal medya hesapları üzerinden paylaştı. 

Tepki çeken görüntüleri değerlendiren Bingöl Barosu Başkanı Ömer Faruk Hülakü, Baro olarak olaya gözaltına alınanların Bingöl Emniyet Müdürlüğüne getirilmesi sürecinde müdahil olduklarını belirtti.
Emniyette müvekkilleri ile yaptıkları görüşmeler de asıl işkence görüntülerin askerler tarafından silindiğinin kendilerine söylendiğini ifade eden Hülakü, “ Ev baskınlarında kolluk tarafından da kamera kaydı alınması gerekiyor. Bu olay da karşı tarafın bir kamera kaydı yok eve girildikten sonra kameralar açılmış. Eve giriş esnasında her hangi bir kamera kaydı yok” dedi.  

Geçtiğimiz Eylül ayında da benzer bir olay ile karşı karşıya kaldıklarını ve ilgili kolluk kuvvetleri hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirten Hülakü, “Biz geçen Eylül ayında yaşanan olay ile ilgili yaptığımız suç duyurusunda da henüz işlem ve soruşturma yapılmadı bu olayı yapan kolluk kuvvetleri hakkında bir işlem yapılmadığı için bu durum süreklilik arz etmeye başladı” dedi.

‘Asıl görüntüler askerler tarafından silinmiş’

Olayın yaşandığı günün akşamında aile üyelerinin kendilerine ulaştığını dile getiren Hülakü, “Olay ile ilgili birkaç video bize atıldı. Evlerine baskın olduğunu, bu sırada işkenceye maruz kaldıklarını, kötü muameleye maruz kaldıklarını dile getirdiler. Bizde video kayıtlarını izlediğimiz de işkence ve kötü muameleyle karşı karşıya kaldıklarını gördük. Asıl işkence videolarının silindiğini dile getirdiler”

‘Ayakla üzerlerine basılmış’

Yaptıkları görüşmelerde aile üyeleri tarafından kendilerine iletilen işkence iddialarını teyit ettiklerini ifade eden Hülakü, “Sabahın erken saatlerinde evlerine hukuksuz bir şekilde girdiklerini arama izinlerini göstermediklerini doğrudan evin içine girildiğini ve ters kelepçe yapılıp dışarı çıkarıldıklarını daha sonra ev araması yapıldığını dile getirdiler. Gözaltına alınanların karın üzerine yatırıldığını, ayakla üzerlerine basıldıklarını gözaltı sürecinde işkence ve kötü muameleye maruz kaldıklarını dile getirdiler” Dedi.

‘Sosyal medya paylaşımları gerekçesi ile baskınlar yapılmış’

Ortada bir suç olmadığını ve gözaltına alınanların ifadeye çağrıldığında ifade verebilecek bir durumdayken baskınların yapıldığını dile getiren Hülakü, “Bu tür uygulamalar Bingöl’de son zamanlarda çok fazlalaştı. Suça baktığımız da suç ‘Örgüt Propagandası yapmak’ 10-12 yıl öncesinde atılan bir tweet üzerinden yola çıkılmış. 12 yıl hiçbir şey yapılmamış. Daha sonrasında böyle bir durum ile karşı karşıya kalmışlar”‘Suç duyurusunda bulanacağız’

Aile tarafından yapılan başvuru sonrasında olayın takipçisi olacaklarını ve Baro olarak kendilerine hukuki destek sağlayacaklarını söyleyen Hülakü, “Konu ile ilgili suç duyurusunda bulunacağız. Bu gibi olayların bir daha Bingöl’de yaşanmaması için Bingöl Barosu olarak elimizden gelen her şeyi yapacağız” şeklinde konuştu.Haber: Mahsum Molak

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: