Biden: Üçüncü Dünya Savaşı’na girmeyeceğiz

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, Temsilciler Meclisi’ndeki Demokratların Philadelphia kentinde düzenlediği konferansta konuşma yaptı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelensky ile neredeyse her gün telefonda görüştüklerini kaydeden Biden, “Putin, NATO’yu bölebileceğini düşündü, bizim ülkemizi, Batı’yı bölebileceğini düşündü ancak başarılı olamadı” dedi.

Biden, Rusya’ya karşı ABD’nin Avrupa Birliği, NATO ve G7 ortaklarının bir araya gelerek Putin’e ekonomik yaptırımlar uyguladığını ve Rusya’yı izole ettiğini belirterek, bu sabah da ABD’nin Rusya ile normal ticari ilişkilerini askıya aldığını anımsattı.

“Avrupa’ya enerji konusunda alternatif bulmaya çalışıyoruz”

Avrupa ülkelerinin benzin ithalat yasağı konusunda ABD’den daha kırılgan olduğunu, bu ülkelerin büyük oranda Rusya’ya bağımlı olduğunu belirten Biden, “Bizim yaptığımız gibi ithalatı yasaklamak onlar için akıllıca olmayabilir ancak biz onlara enerji, doğal gaz ve diğer konularda alternatif bulmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

“Şu anda 200 ruble 1 dolara eşit”

Biden, Rusya’ya uygulanan ekonomik yaptırımların sonuç verdiğini belirterek, “Şu anda 200 ruble 1 dolara eşit. Moskova borsası tek bir sebepten dolayı kapalı, çünkü borsayı açarlarsa borsa patlayacak” değerlendirmesinde bulundu.

“Üçüncü Dünya Savaşı’na girmeyeceğiz”

Ukrayna’ya ihtiyaçları olan silahları ulaştıracaklarını ve Ukraynalılar’ın hayati ihtiyaçlarının karşılanması için de gerekli parayı göndereceklerini belirten Biden, şöyle konuştu:

“Biz 5. Maddedeki yükümlülüklerimiz gereği NATO topraklarının her bir metrekaresini savunacağız ancak Üçüncü Dünya Savaşı’na girmeyeceğiz. NATO’yu Ukrayna’da savaşa sokmak zafer olmayacaktır. Şu anda elimizden gelen yardımı sağlıyoruz ancak, içinde Amerikalı pilotların ve mürettebatın bulunduğu uçakları, tankları, trenleri Ukrayna’ya göndermenin tek adı Üçüncü Dünya Savaşı’dır.”

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: