Beykoz’da statü değiştirildi, yapılaşmanın önü açıldı

Beykoz’da ‘Zerzevatçı Mahallesi’ndeki Doğal Sit Alanı’nda yapılan statü değişiklik ile yapılaşmanın önü açıldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yaptığı değişiklikle bir bölgede daha yapılaşmanın önünü açtı.

Beykoz, ‘Zerzevatçı Mahallesi Etabı Doğal Sit Alanı’nda statü değişikliğine gidildi.

Alanın bir kısmı ”sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı”na alınırken, bir kısmı ise ”nitelikli koruma alanı”na dönüştürüldü.

 

Esin Köymen

Duvar’dan Hazal Ocak’ konuşan TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanı Esin Köymen, Zerzevatçı mahallesi’nin tamamının orman alanı olduğunu vurguladı.

Esin Köymen “2B ilan edilerek orman dışına çıkarılan bölgelerde sit dereceleri de düşürülerek yapılaşmanın önü açılıyor” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın doğal sit alanları için koruma ve kullanım koşullarını yeniden düzenleme kararı tepki çekmişti.

Bakanlık bu karar kapsamında Boğaziçi Üniversitesi ve yakın çevresine ilişkin sit değişikliğine de gitmişti.

Kaşık Adası ve Sedef Adası’nın bir bölümü ile Beşiktaş‘taki Yıldız Parkı da bu karar kapsamında statüsü değiştirilenlerdendi.

Koruma altındaki bu alanların “Nitelikli Doğal Koruma Alanı’’na düşürülmesi ile buralarda iskele, balıkçı barınağı ve bekçi kulübesi yapılabiliyor.

Esin Köymen Beykoz Ormanlarının Türk Alman Üniversitesi, Nun okulları, millet bahçesi ve benzeri uygulamalarla göz göre göre talan edildiğini belirtti.

İtiraz ve davalarının sürdüğünü kaydeden Esin Köymen Beykoz Ormanları’nı yok edecek sit derece değişiklikleri ve imar planlarının ısrarla devam ettirildiğini kaydetti.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: