BBC grevinde kazanan gazeteciler oldu

Anlaşmazlığa varılan toplu iş sözleşmesi (TİS) sürecine karşı BBC çalışanlarının 14 Ocak’ta başlattıkları grev kazanımla sonuçlandı. BBC ile TGS arasında yüzde 32 zammı içeren maddeler üzerinde anlaşmaya varıldı. Zammın yanı sıra aile fertlerini de kapsayan özel sağlık sigortası ve günlük 60 TL yemek parası verilmesi kabul edildi. Talepleri karşılanan gazeteciler greve sona erdi.

BBC İstanbul bürosunda çalışan gazeteciler 9 Ağustos 2021 tarihinde başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlamaması üzerine 14 Ocak’ta greve çıkmıştı. BBC çalışanlarının bugün yaptığı açıklamaya göre grev sona erdi ve gazeteciler kazandı. 28 Ocak akşamı yapılan anlaşmayla grevi bitiren Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) üyesi BBC çalışanları ile yapılan anlaşmada yıllık bazda zam oranı yüzde 32 olarak belirlendi. Ayrıca aileleri kapsayan özel sağlık sigortası ve günlük brüt 60 TL yemek desteği kazanan BBC çalışanlarının brüt 1200 TL gözlük yardımı da alacağı belirtildi.

Grevi BBC İstanbul Bürosu önünde yaptıkları açıklamayla bitiren BBC çalışanları adına Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş konuştu. Durmuş sözlerine “BBC İstanbul bürosu çalışanlarının elde ettiği bu başarı sadece bir başlangıçtır” ifadeleri ile başladı. “Biliyoruz ki grevin sağladığı motivasyon ve moral, tüm medya sektöründe güvencesizliğe, düşük ücrete ve kötü çalışma koşullarına maruz kalan meslektaşlarımızı Sendika çatısı altında buluşmaya ve mücadeleye teşvik edecektir” ifadelerini kullandı.

BBC grevini destekleyen gazetecilere teşekkür eden Durmuş, “Son medya grevi 2009’daydı. BBC İstanbul bürosu grevinden önce Türkiye’de yabancı basın hiç greve gitmemişti. Bu grev on yıllardır toplu iş sözleşmesi başarısıyla sonuçlanan ilk grevdir. Bugün elde edilen kazanımlar hem yerel hem uluslararası basında çalışan tüm meslektaşlarımız, arkadaşlarımız için önemlidir, geleceğe yönelik referanstır. Mesleki dayanışma yaşatır, tekrar buluşmak üzere” dedi.

Türkiye’de medya sektöründeki son grev 2009 yılında gerçekleşmişti.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: