Barış Pehlivan: İşte geldik gidiyoruz, üçüncü kez, hoşçakalın

Gazeteciler Murat Ağırel ve Barış Pehlivan, ‘MİT mensubunun cenazesine ilişkin haberleri’ gerekçesiyle aldıkları cezaların onanmasının ardından yeniden cezaevine girdiler. Hülya Kılınç da Manisa’da tutuklandı. Adliyede BirGün’e konuşan Ağırel, “Denetimli serbestlikten yararlanabiliyormuşuz. İnfaz hâkimliğinin hakkımızda denetimli serbestlik kararı vermesini ve tahliye edilmeyi bekleyeceğiz” dedi.

Libya’da öldürülen MİT mensubunun cenazesi hakkında yaptıkları haberler nedeniyle yargılanan gazeteciler, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’nin haklarındaki cezaları onamasının ardından teslim olmak için Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde geldiler. Adliyedeki işlemleri tamamlanan Ağırel ve Terkoğlu, tutuklanmak üzere Silivri Cezaevi’ne götürüldü.

Bir diğer gazeteci Hülya Kılıç ise Manisa’da tutuklandı. Hülya Kılınç, kararın infazı için Manisa İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından evinden alındı. Manisa Şehir Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirilen Kılınç, cezaevine gönderildi.

Çağlayan Adliyesi’nden fotoğrafını paylaşan Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, “Üçüncü kez… İşte geldik, gidiyoruz… Hoşça kalın şimdilik…” ifadesini kullandı.

Yeniçağ yazarı Ağırel ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Şehit olan vatan evlatlarına şehadet dilediğim için bugün tekrar cezaevine giriyorum. Şehit edenler ise ülkemde renkli halılar ile karşılanıyor. Şimdiye kadar yazdığım hiçbir şeyi yalanlayamayanlar beni adaletsizlikle susturacaklarını sanıyorlar” ifadelerini kullandı.

Murat Ağırel, İstanbul Adliyesi’nde tutuklanmayı beklerken BirGün Gazetesi’ne konuştu. Ağırel, “Bir an önce gereğini yapılmasını istedik. Denetimli serbestlikten yararlanabiliyormuşuz. İnfaz hâkimliğinin hakkımızda denetimli serbestlik kararı vermesini ve tahliye edilmeyi bekleyeceğiz. Bu tür davalar siyasi davalar. Bu tür davalarda amaç yargılananlardan çok mesaj vermektir. Bu davanın biz gazeteciler üzerinde tahakküm kurmak olduğu da aşikârdır. İfşa nedeni bulguların daha önce yapıldığı kabul edildi. İfşanın tekrar ifşası olmaz. Açılan dava ve verilen ceza da bunun siyasi bir dava olduğunu gösterdi.” Dedi.

Aynı dava kapsamında hakkında beraat kararı verilen Gazeteci Barış Terkoğlu ise yol arkadaşı Barış Pehlivan’ın tutuklanmasını değerlendirdi.

Terkoğlu,  “Bu dava başından sonuna benim tezgâh olarak adlandırdığım bir sürecin sonucuydu. Murat Ağırel, Barış Pehlivan, tutuklu kalan ben, Hülya Kılınç, Yeni Yaşam’daki gazeteci arkadaşlar… Bu davanın sanıkları bir süredir bu savcılık tarafından, bu savcılığı yöneten güçler tarafından, bu savcılıktaki yapılar tarafından zaten hedef alınıyorlardı ve sonunda bir MİT personelinin Libya’da hayatını kaybetmesi bahane edilerek bu gazeteciler tutuklandılar. Şimdi de cezaevine tekrar yolculuğa çıktılar. Bu bir bahane, bu ülkedeki farklı sesleri susturmak için kurgulanmış bir dava. 11 yıl önce Barış Pehlivan hapse girmişti, Murat Ağırel yargılanmıştı. O davanın sonucu gibi bu davanın sonucunun da çok yakında çürütüleceğini bekliyorum. Bu davayı kurgulayanların da hak ettikleri cezayı alacaklarını düşünüyorum.” Dedi.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: