Barınamıyoruz Hareketi: toplumsal bir hareketiz, taleplerimiz karşılanana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.

Eylül ayında artan konut fiyatlarına karşı parklarda geceyi geçirerek gündeme gelen Barınamıyoruz Hareketi üyeleri, talepleri için Ankara’ya giderken, Ankara’ya sokulmadan gözaltına alındılar.

Megafon Tv’ye konuk olan Barınamıyoruz Hareketi Üyesi Candeniz Aksu kentlerde artan kiralar ve yetersiz yurtlar nedeniyle üniversite öğrencilerinin başlattığı Barınamıyoruz Hareketi hakkında konuştu:

“Barınamıyoruz Hareketi Eylül ayında ülkede öğrencilerin barınma sorunların çözümüne dair kurulduğunu söyleyen Aksu, konuşmasına şöyle devam etti; Öğrenci evlerinin desteklenmesi, kyk yurtlarının arttırılması gibi taleplerinin olduğunu ancak bu zamana kadar en ufak bir talebin dahi karşılanmadığını belirtti. Üniversitelerin açılmasıyla bulunduğu şehirleri terk edip, farklı bir şehirde yaşamını idame ettirmekte olan üniversite öğrencilerinin gittikleri şehirler de artan kira, yüksek yurt ücretleri ile karşılaştıklarını hatta yurtlara yerleşmekte sıkıntı yaşandığını 3-4 haneli yerlerde sıra beklenildiğini konuşmalarına ekleyen Aksu, şöyle devam etti:

“Harekete gelen ihbarlar da ise yemeklerden böcek çıkıyor

Bu sorunun çözülebilmesinin basit, ülkeyi yönetenlerin öğrenci evlerini desteklediğinde, KYK yurt ücretlerini düşürüp, yurt sayılarını arttırdıkları süreçte çözülemeyecek bir sorun olmadığını dile getirdi.

Eğitim Niteliksizleşti

Aksu, “Ülkede aslında yıllardır eğitime dair bir niteliksizleştirme söz konusu. Eğitimin kendisinin niteliksizleştirilmesi, üniversitelerin niteliksizleştirilmesi, atanan kayyum rektörlerden tutunda en ufak bir öğretim hayatına girebileceğiniz alanda acılan rant ilişkilerinden de tutabilirsiniz. Üniversiteler günümüzde çürümüş bir kurum. Aldığınız bir diplomanın da istihdam edebilmeniz için bir değeri yok. Sadece bir üniversite mezunu olarak yaşamaya devam ediyorsunuz. İktidar gençliği görmezden geliyor. Karşısında işe yaramayan bir topluluk gibi karşısında, sadece bir üniversite okutuyor ve üzerinden kendi rant alanları, ilişki ağları ile öğrenciler üzerinden bir kazanç sağlıyor. Okulda bir kantin, kafe alanı veriyor veya kendi adamlarını rektörlüğe ya da dekanlığa koyuyor ordan kendi ilişki ağını ve ideolojik ağını yayıyor. Gençliği daha nasıl pasifize ederiz diye düşünüyorlar.”

“Bizler toplumsal bir hareketiz, hareketimiz anın gereği bugün temel öğrenci gençliğin talebi için mücadele ediyor ama, Barınamıyoruz Hareketi, İşçilere de. LGBT+’lara da, barınamayan herkese açık bir hareket” dedi.

Yayın’ın tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. https://youtu.be/hCOq5UvPFiE

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: