Bakan Nebati’den ekonomik krize karşı ilginç formül

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye Ekonomi Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon Tedbirleri Tanıtım Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu.

Nebati toplantıda ilginç bir açıklamaya imza atarak, ‘Yastık altı’ birikimlerin ekonomiye kazandırılmasını istedi. Nebati, halkın gündemi olan elektrik ve doğalgaz faturalarına yönelik yaptığı açıklamada da, “Türkiye’de elektrik ve doğalgaz fiyatları reel fiyatların altındadır” dedi.

Faturaları unutan Bakan Nebati yurttaşların isyan ettiği elektrik ve doğal gaz faturalarına ilişkin, “Türkiye’deki elektrik ve doğal gaz fiyatları reel fiyatların altındadır. Kim ne söylerse söylesin reel elektrik fiyatlarının değişimi Norveç’ten başlayarak yükselişe bakın ve Türkiye’ye gelin. Reel olarak elektrik fiyatları halen negatif olarak seyrediyor. Bu doğal gaz fiyatları da aynı şekilde. Reel olarak Türkiye’de halen negatif. Bu ne demektir? Biz Türkiye olarak kamu maliyesi olarak aslında hala süspansiyonlara ciddi şekilde devam ediyoruz demektir. Elektrik fiyatlarındaki yükselişten serzenişte bulunanlar şunu bilsinler Türkiye’de elektrik fiyatları, doğal gaz fiyatları reel fiyatların altındadır. Satın aldığımız doğal gazın 5’te 4’ünü kamu maliyesi yüklenmiş durumdadır. Elektrik fiyatları yine aynı şekilde. Tüm dünya elektrik ve doğal gaz ile emtia fiyatlarıyla uğraşırken. Türkiye’de bunlar reel fiyatların da altında seyrederken bunun üzerine kurulu muhalif söylemlerin daha adil şekilde dönüştürülmesi hususunda çağrımız var. Enerji ithalatçısıyız ve dünyayı etkileyen böylesine bir durumda yapılması gereken şey tüm ülkenin üzerine yüklemiş olduğu bu süspansiyonların takdirle karşılanmasını beklemekten daha öte bir şey değil. Birlikten bereket doğar, kazanan Türkiye’’ dedi.

 

 

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: