BA. 2 virüsü, giderek baskın hale geliyor: Bu varyant Omicron’dan çok farklı

Omicron varyantının alt kırılımı olarak birçok ülkede etkili olan BA. 2 virüsü, giderek baskın hale geliyor. Mikrobiyoloji profesörü Mehmet Ünlü, “Çin sert kapanıyor. Limanlar etkilenebilir. Bu varyant Omicron’dan çok farklı” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ), henüz ilk nerede tespit edildiği kesin olarak bilinmeyen Omicron’un BA.2 alt varyantının, giderek artan hızla yayıldığını belirtti. “Omicron’un bilinen varyantı BA. 1 ile BA. 2 arasında 20’den fazla mutasyon var. Bu iki varyant birbirinden ayrışıyor” şeklinde açıklama yapan DSÖ’ye göre yeni varyant çok daha hızlı ve daha önce Omicron geçiren kişileri de enfekte ediyor.

Yasemin Salih‘in Dünya Gazetesi‘nden aktardığına göre, mikrobiyoloji alanında uluslararası çalışmaları olan Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ünlü, “Omicron filogenetik açıdan diğer Covid-19 varyantlarına çok uzak bir virüs. Omicron eğer pandemiden sonra ortaya çıksaydı biz onu yeni bir virüs olarak tanımlayacaktık. Belki de Sars Cov 3 diyecektik” dedi.

Ünlü bu durumu şöyle açıkladı:

“Bana göre Omicron aslında Sars Cov 3’tür. Çünkü filogenetik ağacın çok uzak bir yerinde duruyor. Delta’dan gelişmedi. Başka bir seyir izledi. Bakıldığında immun yetmezlik olanlarda çok uzun süre kalabiliyor. Bu kişilerde gelişmiş olabilir. Veya bir hayvana geçip tekrar insana dönmüş olabilir. Bunlar tam bilinmiyor ama ayrı bir virüs olduğu biliniyor.”

“Dikkate alınması gereken test değil, semptomlar”

Ünlü’nün dikkat çektiği ikinci konu ise nasıl Omicron öncekilerden farklı bir virüs ise BA. 2’nin de benzer bir durumda olduğu:

“Omicron ile BA. 2 arasındaki fark, ilk çıkan Wuhan varyantıyla Delta arasındaki farktan çok daha büyük. İkisinin arasında çok daha fazla varyantlar var. Burada Omicron’da olduğu gibi yanlış bir algı yaratılmamalı. Omicron nedeniyle daha geçtiğimiz günlerde tüm aşıları tamam, hastalığı da önceden geçirmiş bir meslektaşımızı kaybettik. Nasıl olsa hafif geçiyor denilmemeli. Aşılı da olsa tekrar tekrar insanlar yakalanıyor.”

Prof. Dr. Mehmet Ünlü’ye göre içinde bulunduğumuz koşullarda koronavirüsle savaşmak için asıl dikkate alınması gereken veri, test sonuçları değil; semptomlar:

“Testlerde sıkıntı yaşıyoruz. Piyasadaki PCR testleri doğru sonuçlar göstermeyebiliyor. Semptomunuz varsa kendinizi izole edin. Kimseye yaklaşmayın. Yanınızdaki insanlara da durumunuz hakkında bilgi verin. Semptomlar kişiye göre farklılaşabiliyor. Öne çıkan bir ağrı söz konusu. Boğazda şişme vs olabiliyor. Yine de kişiler arasında değişkenlik gösteriyor.”

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: