Ayhan Bilgen, Aralık ayında Kars HDP il binasında neden toplantı yaptığını açıkladı: ”O zaman benim istifa gibi bir tercihim, kararım yoktu.”

 

Halkların Demokratik Partisi Eski Sözcüsü ve eski Kars Belediye eşbaşkanı Ayhan Bilgen, uzun süre tartışmaların odağı oldu. Bilgen, katıldığı bir televizyon programıyla bir kaç gün içerisinde HDP’den istifa edeceğini duyurduktan sonra, şahsi sosyal medya hesabından parti üyeliğinden istifa ettiği duyurdu. Ayhan Bilgen tüm tartışmaların odağındayken, Megafon tv, Ayhan Bilgenle geçmişi, bugünü ve geleceği konuştu.

Ayhan Bilgenin konuşmasının satırbaşları şöyle: 

Belediye eş başkanlığı sürecinde neden istifa etti? 

” Kayyum sürecinde partinden değil, belediye eş başkanlığı görevinden istifaydı. Amacı da kayyum atanması yerine, belediye meclisinde yakaladığımız uzlaşmayı, kalıcı bir kazanıma dönüştürmek, ne kadar mümkün olursa, belediye meclisinin kendi arasında seçeceği belediye başkanı ile, belediye başkan yardımcılıkları konusunda bir uzlaşmayla benim tutuklanmamdan kaynaklı belediyede kayyum atanması yerine, daha kanuna uygun, demokrasiye uygun olan formülün önünü açmaktı.”

Gözaltındaki istifa sürecinde HDP ve Eş Başkan Şevin alacanın bilgisi var mıydı?

”Partinin ilgili kurullarıyla bunu bir çözüm olarak, bir formül olarak tartışmıştık, Şevin hanımın da, başkan yardımcılarımızında arayışımızla ilgili bilgisi vardı, birlikte tartışıyordur ve değerlendiriyorduk. ” Avukatlar dışında gözaltında iletişim kurmam mümkün olmadığından, onun için tek taraflı bir irade beyanında bulunmak durumunda kaldım”

Demokrasicilik oymaktan kastı neydi?

” Türkiye’de zaman zaman muhalefet edemediğimiz için iktidarla muhalefetin, birbirini beslediği bir atmosfer yaşıyoruz, koltuklarımıza yapışmışız, hiç bir yere kımıldamıyoruz,  o zamanda sanki muhalefet ediyormuş gibi bir pozisyona düşüyoruz. Buna toplumunda tahammülü olmadığı kanaatindeyim, siyasete, muhalefete olan güvensizliğin, en temel sebebinin bu olduğu kanaatindeyim. Siz polemik yapıyor gibi gözükerek bir kitleyi motive ediyor gibi gözükebilirsiniz, ama karar alma süreçlerinde  bir güven ve irade inşasının yolu  bazen her şeyi bırakmayı göze almaktan geçer. Bu riski almıyorsanız, bu hamleyi yapmıyorsanız, sadece çene çalmaktan, laklak yapmaktan ibaret bir muhalefet pozisyonuna düşersiniz. Ben Türkiye’de böyle bir muhalefetle hiç bir şeyin değişeceğine inanmıyorum”

Bilgen konuşmasına şöyle devam etti: 

Bu ülkede demokrasi yoksa, demokrasi varmış gibi bir rol oynayıp, bu ülkenin fotoğrafında toplumun umudunu, güvenini, inancını kıracak bir resmin, bir senaryonun en azından parçası olmayalım. Yani değiştiremiyorsak bu senaryoyu, iyileştiremiyorsak demokratikleştiremiyorsak, biz şamar oğlanı değiliz, biz canınızın istediğinde kulağımızdan tutup içeri atacağınız halkın iradesini, seçmen iradesini yok sayacağız birer figür değiliz. Bunu söylememiz gerekmiyor mu? Yani sadece görevden alındıktan sonra eğer dışarıdaysak, basın açıklaması yapıp, protesto yapacak, eğer tutuklanmışsak başkalarının sokağa çıkacağı protesto yapacağı, daha sonra o katılanlarında yargılanacağı, tutuklanacağı bir sürece mahkum muyuz?”

”Bilgen,  Ben özeleştiri yapmaktan hayatımın hiçbir aşamasında kaçınmamış çekinmemiş, bunu en acımasız bir biçimde yapmayı da topluma saygının, demokrasiye inancın gereği olarak gördüm. Hemen hemen her toplantıda da buna zemin oluşturacak bir düzlemde durdum. Türkiye’nin sivil bir anayasa yapım sürecinde, çözüm sürecinde yönteme dair eleştiriler yaptım bunu hükümet çevrelerine de yaptım ve bunu kendi partimin içinde de yaptım, yani anayasa böyle yapılmaz dedim. Bunu parti komisyondaki bütün arkadaşlarımız bilirler yani dört parti kafa kafaya verip, oturup bir yasayı kapalı kapılar ardında yapmazlar, komisyonda anayasa yapamazlar, bu çok net.”

HDP’de Eş başkanlıklı talep etti?

”HDP, bir kişinin öncülüğünde kurulmuş parti değildir, HDP’nin kurucuların isimlerini belki şu anda bizi izleyenler hatırlamıyor olabilirler. Kurucu eş başkanları farklı isimlerde, başka iki arkadaşımız görev üstlendiler. Dolayısıyla burada benim kimsenin kişiselliği ile ilgili bir tartışma yapmak, karşılıklı söz kurmak  asla olamaz ama ilkesel bir şeyden bahsediyorum, diyorum ki; HDP bir toplumsal harekettir, HDP diğer partiler gibi bir kişinin liderliği üzerine kurulu bir sürecin eseri değildir.”

Bilgen, Kars HDP il binasında Aralık ayında neden toplantı yaptı? 

Bilgen, ”o zaman benim bir istifa ve tercihim gibi bir kararım yoktu, istifa süreci daha sonra parti kurullarında bulunan arkadaşlarla yaptığımız  görüşmede,  özellikle BBC’deki röportajla ilgili, kaldı ki, Bülent Arınç’ın söylediği sözlerin kamuoyundaki yanlış anlaşılmasıyla ilgili bir şeyi düzeltmek için verilmiş bir söyleşidir. Yani o söyleşiden sonra, arkadaşlarımızın birlikte yürümekte zorlandığımızla ilgili, son derece net mesajı, benim de eğer  HDP’ye zarar veriyorsa, HDP’yi yıpratıyorsa tartışmalarımı bir HDP üyesi olarak sürdürmem, etik görülmüyorsa, kamuoyunda böyle bir değerlendirme varsa benim için sıfatların, statülerin çok bir önemi olmadığı paylaştım. ” dedi.

Ayhan Bilgen’in konuşmalarının devamına Megafon Tv’den ulaşabilirsiniz.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: