Avukat Mahsuni Karaman: “Mazlum olay yerinde bile değildi, verilen ceza siyasi”

6-8 Ekim Kobani olaylarında 4 kişiyi öldürmek iddiasıyla 14 yaşında tutuklanan Mazlum İçli’nin olay sırasında bir düğünde olduğuna ilişkin deliller sunulmasına rağmen müebbet hapis cezası verildi. Avukat Mahsuni Kahraman, davanın “siyasi istismar aracı olarak kullanıldığını” belirtti.

6-8 Ekim Kobani olayları sırasında Yasin Börü, Ahmet Dakak, Hasan Gökguz ve Riyat Güneş isimli 4 kişiyi öldürme, Yusuf Er isimli kişiye ise yaralama iddiasıyla 14 yaşında tutuklanan ve 124 yıl 8 ay hapis cezasına mahkûm edilen  Mazlum İ.’nin avukatı Mahsuni Kahraman yargılama sürecine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Kahraman, Mazlum İ.’nin 7 Ekim 2014 günü Diyarbakır merkez Bağlar ilçesinde meydana gelen olaylarda yaşanan cinayetler nedeniyle bir gün sonra gözaltın alındığını hatırlattı.

124 yıl 8 ay hapis cezası

Ancak, olayların meydana geldiği tarihte  Mazlum İ.’nin , Diyarbakır merkezde dahi olmadığını vurgulayan Kahraman, açıklamasında şu noktalara dikkat çekti:

Mazlum ‘7 Ekim 2014 tarihinde babası ile birlikte Kulp İlçesinde bir köydeki düğünde müzik yaptığını, cinayetlerin faili olamayacağını’belirtmişti.  Yargılamanın diğer aşamalarında da bu beyanını tekrarladı.

Ancak bu konuda herhangi bir araştırma yapılmamış, söz konusu cinayetlerin işlenmesine iştirak ettiği gerekçesi ile diğer 20’yi aşkın kişi ile birlikte yargılanmış, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinin 24 Nisan 2017 tarihli kararı ile “Devletin Birliğini Ve Ülke Bütünlüğünü Bozma, Canavarca His Sevkiyle ve Eziyet Çektirerek 4 Kişiyi Öldürme, 1 Kişiye Karşı Öldürmeye Teşebbüs ve Örgüt Propagandası Yapma” suçları nedeniyle 124 yıl 8 ay hapis cezası ile cezalandırılmıştır.

Yargıtay Bozma Kararı Verdi

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 3 Şubat 2020 tarihli karar ile yerel Mahkemenin mahkumiyet kararını; 3 öldürme, 1 öldürmeye teşebbüs, propaganda ve Devletin Birliğini ve Ülke Bütünlüğünü Bozma” suçları yönünden onamış, Yasin Börü’ye ye yönelik öldürme suçu” yönünden ise bozma kararı vermiştir.

Müvekkilim Mazlum İ.’nin  işlediği iddia edilen cinayet gün ve saatlerinde (7 Ekim 2014, akşam saatleri), Diyarbakır kent merkezinde olmadığı, Diyarbakır’a 140 km uzaklıktaki Kulp İlçesi Demirli Köyü Keçiveren Mezrasında Muhsin Bayram isimli birinin düğününde olduğuna dair düğün görüntü kayıtları sunularak, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinden, kesinleşen ‘3 Öldürme, 1 Öldürmeye Teşebbüs, Propaganda ve Devletin Birliğini ve Ülke Bütünlüğünü Bozma’ suçları yönünden ‘Yargılamanın Yenilenmesi’ talep ettik.

Aynı düğün görüntü kaydı, Yargıtay’ın bozma kararı verdiği ve yeniden görülen (Yasin Börü ile ilgili bozma) dosyaya da sunularak müvekkilin masum olduğu belirtildi.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: