Avukat Jiyan Kaya, Garibe Gezer’in ölümü üzerine Megofon’a konuştu: Basit bir olay değil, hukuki mücadelemiz sürecek.

İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin’in attığı bir tweet ile gündeme gelen, 9 Aralık Perşembe günü Kocaeli Kandıra cezaevinde “intihar ettiği” iddia edilen Garibe Gezer’in avukatlarından Jiyan Kaya, Megafon’a konuştu.

Jiyan Kaya sorularımızı şöyle yanıtladı:

“Garibe, 14:15 sıralarında vefat etmiş, yan hücresinde bulunan arkadaşları bir kaç sefer seslenince, ses alamayorlar. Bir iletişim kuramadıkları esnada gardiyanları çağırıp bilgi almak istiyorlar. Bunun üzerine yan hücreye giden gardiyanlar, Garibe Gezerin asılı halini buluyorlar.”

“OLAY YERİ BEKLEMEDİ”

Jiyan Kaya, konuşmasına şöyle devam etti: “Olayı duyar duymaz meslektaşlarımızla birlikte hapishaneye doğru hareket ettik. Fakat vardığımızda bizleri uzun bir süre içeri almadılar. Hem müvekkillerimizle görüşme taleplerimiz, hem de olay yeri incelemeye dahiliyetimiz engellendi.” CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun mücadelesi ve görüşmeleri sonucu içeri girdik. Fakat tüm taleplerimize rağmen, Müvekkilimizin olay yeri incelemesine katılmamıza izin verilmediği gibi, ağar topar bitirildi.”

“KOLLUK ZORLUK ÇIKARDI

Kaya: Basit bir olay değil, kolluk, cenazeyi alana kadar bizlere zorluk çıkardı. Bizim tüm iyi niyet ve çabalarımıza rağmen, sürekli gergin bir ortam yaratmaya çalıştılar. Bugün bu durum basına da yansıdı. Otopsi işlemleri hadi zorlu bir süreçle yürüdü.”

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK

Avukat Jiyan Kaya’ya önceki sürece dair ise şöyle bir değerlendirmede bulundu:

“Taciz sürecinde yaptığımız başvurular, çok uzun süre görmezden gelindi, savcılık makamı Garibe Gezer’in ifadesini dahi almadı. Bu süreç ve önceki süreçte dahil olmak üzere, bizimle alakalı değil deseler de, yavaş yavaş Garibe’nin ölümüne neden oldu.”

Kaya: “Başından itibaren bu sürecin şeffaf yönetilmesini talep ettik ve mücadelesini verdik ama olmadı. Ama bugünden sonra da bu mücadelemiz geçerli olacak. Hukuki tüm mücadelemizi olayın aydınlatılması üzerine sürdüreceğiz. Diye belirtti.

Haber Merkezi

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: