Aşık Veysel’in arşivi 2023’te kamuoyuyla paylaşılacak

Bir süre önce eşiyle İzmir’in Urla ilçesine yerleşen, ismini de ünlü ozanın “Gidiyorum gündüz gece” dizesinden alan eğitimci ve editör Gündüz Şatıroğlu, dedesi Aşık Veysel’e dair geniş bir arşivi elinde bulunduruyor.

Şatıroğlu, babası Bahri Şatıroğlu’ndan kalan not, günlük, mektup, telgraf notu ve ses kayıtlarından yola çıkarak yaptığı çalışmayı, UNESCO tarafından “Aşık Veysel Yılı” olarak ilan edilen 2023’te paylaşmayı hedefliyor.

Anadolu Ajansı’na konuşan Gündüz Şatıroğlu, UNESCO’nun 2023’ü “Aşık Veysel Yılı” ilan ettiğini ve 2017 yılından başlayarak bu sürecin içinde kendisinin de yer aldığını ifade etti ve şöyle devam etti:

“UNESCO sürecini başlatmam ve içinde yer almam benim için çok değerli. Aşık Veysel bir duygu birliği anlamında herkesin gönlüne girmiş bir halk aşığı. Bunu da dedemin söylediği ‘Senlik benlik nedir, bırak’ sözünden anlıyoruz. Bu da gösteriyor ki evet Aşık Veysel doğru şeyler söylemiş. Halk kültürüne hem bir halk aşığı hem de insan olarak çok katkı sağlamıştır. ‘Değeri anlaşılıyor mu?’ ya da ‘Mesajları gerçekten hayata geçiyor mu?’ Değeri halkın gönlündedir diye cevap verilebilir fakat mesajlarının anlaşılıp anlaşılmadığına gelince o biraz düşündürücü. Bugün baktığımızda ayrıştırma dilini kullanıyor birçok insan. Oysa Aşık Veysel ‘gel birlik kavline girelim kardeş’ demiştir. Yani ‘bir olalım, birlikte olalım, senlik benliği bırakalım’ demiştir. Şu an belki de toplumumuzun en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden biri Aşık Veysel’in bu sözleri. Umarım toplumumuza da yansır.”

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: