Antalya’daki Ukrayna-Rusya zirvesi sona erdi: “Ateşkes konusunda anlaşamadık”

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası ilk üst düzey görüşmede, iki ülkenin dışişleri bakanları Türkiye’de bir araya geldi. Antalya’daki zirveye Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba’nın yanında Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da katıldı.

Toplantının ardından bir açıklama yapan Kuleba, ateşkes konusunda bir gelişme kaydedilemediğini söyledi:

“Görüşme hem zor hem de kolay geçti. Ben buraya insani bir amaçla geldim. Bu toplantıdan çıkarken insani koridorların açılmasını hedefliyordum. Ne yazık ki Bakan Lavrov bununla ilgili karar alacak durumda değildi. Anlaşılan o ki başka karar alıcılar var. 24 saatlik bir ateşkes önerdik. En acil insani durumları ele alabilmek amaçlanıyordu. Bu konuda bir ilerleme sağlayamadık. Bu formatta yeni görüşmeler yapabiliriz. Topraklarımızın Rusya’nın işgalinden kurtarılması için çabalarıma devam edeceğim.”

Lavrov ise insani koridor önerisini tekrarladıklarını belirterek Avrupa ve Amerika’yı suçlamayı sürdürdü, ateşkes sağlanmasınin gündemlerinde olmadığını söyledi:

Rusya tarafının insani koridor açılması önerisini tekrarladık. Güzergahlar durumu kontrol edenler tarafından belirleniyor. En güvenli güzergahları seçiyoruz. Son müzakerelerde Rus tarafı kendi münazaralarını ayrıntılı bir şekildi sundu. Tüm tarafların, AB’nin görüşlerinin de ele alınarak Ukrayna krizinin çözüme kavuşturulmasını istiyoruz. Avrupa, Ukrayna’da ölümcül silahları teşvik ediyor. Uzun yıllardır tekliflerimizi sunduk. Kimse bizi dinlemedi. Saldırılar planlı bir şekilde gerçekleştirildi. Pentegon kendi eylemleri neticesinde geliştirdiği biyolojik labaratuvarda çalışma yapıyor. Bunlar ileride biyolojik silah üretimi için kullanılabilir. Putin, Zelensky ile görüşebilir. Buna karşı değil. Biz Ukrayna’nın bağımsız bir devlet olmasını istiyoruz. NATO’nun güvenliğimizi tehdit etmesini istemiyoruz. Kuleba, ateşkes konusunda anlaşma sağlayamadık demiş ama bizim burada ateşkes sağlamak zaten gündemimizde yoktu.”

Zirvede Rusya’nın, Kırım ve Donbas bölgesindeki ayrılıkçı bölgelerin statüsü ile Ukrayna’nın tarafsızlığı başlıklarını masaya getirmesi bekleniyordu.

Ateşkes, tahliye koridorları ve insani yardımlar konusu ele alınacak başlıklar arasındaydı.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: