Ankara Barosu’ndan Dilara Yıldız için eylem

 

Ankara Barosu, Avukat Dilara Yıldız’ın eski nişanlısı Oktay Dönmez tarafından katledilmesine ilişkin “Kadına yönelik şiddete karşı dur demeye çağırıyoruz” diyerek Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Ankara Adliyesi koridorlarında yürüyüş yapan kadın avukatlar da yapılan eyleme katıldı. Açıklamanın ardından avukatlar adliyeden Ankara Barosu Eğitim Merkezi’ne yürüdü.

“Kadın cinayetlerinin politik olduğunu vurguluyoruz”

Basın açıklamasını Ankara Barosu Başkanı Kemal Koranel okudu. Kemal Koranel, Av. Dilara Yıldız’ın öldürülmesinin bir “kadın cinayeti” olduğu vurguladı. Koranel, “Bu cinayetlerin kaynağı toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dayalı, kadınları hedef gösteren, kadına yönelik öfkeyi besleyen siyasi iktidarın ürettiği politikalar ile kadınların hala eşit ve özgür bireyler olarak kabul edilmemesidir. Toplumda yerleşmiş kültürel normlarla kadınlarımız kuşatılmakta, kadına ayrılma ve yeni bir hayat kurma hakkı tanınmamaktadır. Neticeten kadınların var olma hakları ellerinden alınmak istenmektedir. Devletin toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamayı hedeflemediği politikalar kadınları maruz kaldıkları şiddet karşısında korunmasız ve saldırıya daha da açık hale getirmektedir. Bizler işte tam da bu sebeple kadın cinayetlerinin politik olduğunu vurguluyoruz” dedi.

“‘İstanbul Sözleşmesi Yaşatır’ demeye devam edeceğiz”

Açıklamanın sonunda ise Yıldız’ın davasının takip edileceğini ve kadına yönelik şiddete karşı mücadelenin sürdürüleceğini ifade eden Koranel, “Özellikle İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısı Cumhurbaşkanlığı kararı ile çekilinmesinin yarattığı güvensizlik ve kamuoyunda kadınların savunmasız kaldığı algısı kadına karşı şiddetin daha da artmasına yol açmıştır. Kadınların şiddetsiz yaşama ve var olma hakları, yürütme organının tek taraflı inisiyatifine bırakılamayacak kadar hayati ve önemlidir. Tam da bu noktada “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır “ demeye devam edeceğiz. Meslektaşımız Av. Dilara Yıldız’ın öldürülmesi nedeniyle üzüntümüzü paylaşıyor, başta ailesine ve İstanbul Barosu olmak üzere tüm meslektaşlarımıza başsağlığı diliyor, davanın takipçisi olacağımızı beyan ediyoruz” diye konuştu.

 

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: