AKPM üyesi Andrej Hunko: Öcalanla Görüşmem Engelleniyor.

Duvar Gazetesinin haberine göre; İmralı Cezaevi’nde bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan’a verilen disiplin cezası ile ilgili açıklama yapan Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi (AKBK) Üyesi ve Almanya Sol Parti milletvekili Andrej Hunko, bu cezanın kabul edilir olmadığını söyledi. Hunko İmralı’ya gidişine de Türkiye makamları tarafından izin verilmediğini belirtti.

“ÖCALAN’A DİSİPLİN CAZASI”

Fırat Haber Ajansı’na konuşan Hunko, Öcalan’ın avukatları ve ailesiyle görüşmesine yönelik getirilen yasakların kabul edilemez olduğunu belirterek, İmralı’daki cezaevi koşullarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) standartlarına uygun olmadığını söyledi. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin İmralı’ya ilişkin kritik bir karar aldığını belirten Hunko, şöyle konuştu: “Komite, Türk mevzuatında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası için bir inceleme mekanizmasının bulunmaması nedeniyle insanlık dışı ve aşağılayıcı muamelenin önlenmesine ilişkin ihlallerle ilgili olduğunu belirterek, diğer üye ülkeler gibi Türkiye’nin de bir inceleme mekanizmasına imkan vermesini talep etti. Bununla paralel olarak Osman Kavala olayında da AİHM’in kararı uygulanmadığı için üyelik anlaşmasının ihlalinden dolayı bir soruşturma açıldı” dedi.

KARARLARDA ALMANYA POZİSYONU

Hunko, hem İmralı Cezaevi hem de Kavala davasına ilişkin Avrupa Konseyi’nin aldığı kararlarda Alman hükümetinin alacağı pozisyonun önemli olacağını ifade etti. Hunko, şöyle konuştu: “Şüphesiz bundan sonra AK üyeleri; en başta da Almanya, Türk hükümetiyle askeri, polisiye, yargı ve istihbarat alanlarında yürüttüğü özel ilişkilerini kesmeli. Federal Alman Hükümeti bir yandan AK üyelik anlaşmasının ihlal edildiğini bildiren oylamaya ‘evet’ deyip, diğer yandan da Türkiye ile içine girdiği ayrıcalıklı işbirliğini sürdüremez.”

“GÖRÜŞMEM ENGELLENİYOR”

Hunko, Öcalan’ın tutulduğu cezaevinin durumunu ve tutukluluk koşullarını yerinde görmek için şimdiye kadar birçok girişimde bulunduğunu da belirterek, “Maalesef İmralı’ya ziyaret başvurularım Türk makamlarınca engelleniyor” dedi.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: