Kültür Haber| Mahsum Molak: Ahmed Arif Edebiyat Müze Kütüphanesi Ziyaretçilerini AğırlıyorŞiirleri ile toplum gerçekçi bir duruş sergileyen, yayımladığı tek kitabı onlarca baskı yapan Türkiye’nin en büyük şairlerinden Ahmed Arif, adına ithaf edilen müzede edebiyatseverlerle buluşuyor.

Hasretinden Prangalar Eskittim, Karanfil Sokağı, Otuzüç Kurşun, Uy Havar, Leylim Leylim isimli şiirleri ile edebiyatın en özgün şairi Ahmed Arif anısını yaşatan Ahmed Arif Edebiyat Müze Kütüphanesi Diyarbakırlıların ve şehir dışından gelen edebiyatseverlerin ilk duraklarından biri.

Müze, Suriçi Ulucami’nin hemen arka sokağındaki girişinde, Cami Kebir mahallesinde yer alıyor. 120 yıllık bir geçmişe sahip ve Diyarbakır’a ait motiflerle yapılmış konak içerisinde yer alan Müze’de duvarlar şaire ait şiirleri ile ziyaretçisini karşılıyor.


Avlusunda yer alan banklar ve ceviz ağacıyla huzur veren müzede Ahmed Arif için özel olarak hazırlanan oda yer alıyor. Yazara ait yayınlanmamış el yazması şiir müsveddeleri, daktilo, kalem, gözlük, el yazıları ve diğer kişisel eşyalar edebiyatseverlerle buluşuyor. 

Konak içerisinde edebiyatçıların söyleşilerini gerçekleştirdiği söyleşi odası ve 3 bine yakın kitabın olduğu bir de kütüphaneyer alıyor. Kütüphane de Aile üyelerinin, edebiyatseverlerin ve Kültür Turizm Bakanlığı tarafından gönderilen kitaplararasında Dünya edebiyatının tanınan yazarları, Kürt Edebiyatının tanınan yazarlarına ait kitapları da bulmak mümkün.Ahmed Arif Kimdir?

1927 yılında Diyarbakır’da doğdu, 2 Haziran 1991 tarihinde Ankara’da öldü. Ortaöğrenimini Diyarbakır Lisesi’nde tamamladı. Ankara üniversitesi dil ve tarih coğrafya fakültesi felsefe bölümü öğrencisi iken 1943’de Van’da dönemin generallerinden Mustafa Muğlalı’nın emriyle 32 köylünün öldürülmesine ilişkin yazdığı “Otuzüç Kurşun” şiiri sebebiyle Ahmed Arif, defalarca sorgulandı. 1950’de Türk Ceza Yasası’nın (T.C.K.) 141. maddesine aykırı davranmak savıyla, 1952’de gizli örgüt kurma savıyla iki kez tutuklandı, yargılandı ve 2 yıl hüküm giydi. Cezaevi günleri sona erince Ankara’daki gazeteler ve dergilerde teknik işlerle uğraşarak yaşamını kazandı.  

Hayatta iken yayımladığı tek kitabı olan Hasretinden Prangalar Eskittim (1968), Türkiye’nin en çok basılan ve satılan şiir kitaplarındandır. 


Kültür Haber: Mahsum Molak

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: