Adli Tıp Kurumu, Aysel Tuğluk’un durumunu yeniden inceleyecek

Demans teşhisi konulan hasta tutuklu siyasetçi, eski HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un durumu Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından yeniden incelenecek.

Kocaeli Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk için Adli Tıp Kurumu (ATK) Üst Kurul’a yapılan itiraz ve Kobani Davası’nın görüldüğü Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nin talebi üzerine ATK tekrar inceleme yapacak. Demans hastası Tuğluk’un, önümüzdeki hafta içerisinde ATK’ye götürülmesi bekleniyor.

Hasta tutuklu siyasetçi Tuğluk’un ağabeyi Alaattin Tuğluk, kardeşinin son durumuna dair Mezopotamya Ajansı’na konuştu. Tuğluk’un oluşan kamuoyu sayesinde hastaneye sevk edildiğini kaydeden ağabey Tuğluk, kardeşinin durumunun her geçen gün kötüleştiği bilgisini paylaştı.

İki hafta önce kardeşini ziyaret ettiğini söyleyen Tuğluk, “Aynı şekilde durgunluk ve unutkanlık var. Konuyu tam anlamıyla devam ettirememe durumu var. Söylenen şeyleri ciddi bir şekilde tekrarlıyor. Yine hareketlerinde bir kararsızlık gördüm. Bütün olayları unutuyor, söylediği şeyleri bir daha söylüyor. Ama fiziksel olarak iyi gördüm. Diğer arkadaşlarına karşı sevecen tavrı vardı. Avukatları yasal girişimlere devam ediyor” ifadelerinde bulundu.

Ne olmuştu?

Hasta tutuklu siyasetçi Aysel Tuğluk’a 15 Mart 2021 tarihinde sevk edildiği Kocaeli Üniversitesi Hastanesi’nde demans tanısı konuldu. Sevk edildiği Kocaeli Üniversitesi Hastanesi 15 Mart 2021’de Tuğluk’a demans tanısı koydu.

KOÜ Adli Tıp Anabilim Dalı 12 Temmuz’da açıkladığı kesin raporunda ise; “Demansın ilerleyebileceğini, cezaevi koşullarında tıbbi destek ve bakımın yeterliliğinde sorun yaşanabileceğini, Tuğluk’un yaşamını bir başkasının yardımı olmaksızın sürdürmesinin mümkün olmadığını, zorunlu ihtiyaçları karşılayamayacağını, infazının ertelenmesi gerektiğini, infaz kurumunda hayatını yalnız idame ettiremeyeceğini” belirtti.

“Demans” tanısı konulan Aysel Tuğluk, 5 yılı aşkın süredir Kandıra F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutuluyor.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: