Adana’da zam protestosu

Adana’da Geçinemiyoruz Platformu, Enerji SA Toroslar Müşteri Hizmetleri Merkezi önünde elektrik zamlarını protesto etti. Platform elektrik, su, doğalgazdan alınan KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesini istedi.

Evrensel’in aktardığına göre; Adana’da emek ve demokrasi güçlerinin oluşturduğu Geçinemiyoruz Platformu Enerji SA Toroslar Müşteri Hizmetleri Merkezi önünde elektrik zamlarını protesto etti.

Emekçiler Elektrik, su, doğalgazdan alınan KDV’nin %1 e düşürülmesi, vergide ve ücrette adalet, ek zam talep etti.

Eyleme KESK, DİSK, Adana Barosu, HDP, CHP, EMEP, İHD, ÇHD, ESP, TÖP, TİP, Sol Parti, HDK, Adana Halkevi, ÇHD ile CHP Adana Milletvekilleri Müzeyyen Şevkin ve Ayhan Barut da katıldı.

Mahallerde eylem çağrısı

Açıklamanın ardından platform üyeleri şehir merkezlerinde bildiri dağıtımı yaptı. Bu astronomik zamlarla insanların yaşayamayacağını söyleyen üyeler açıklamada da dile getirdikleri talepleri tekarladılar. Mahallelerde eylemler yapılması gerektiğini söylediler.

Yapılan açıklamaya işlem için bekleyen yurttaşlar da destek verdi. Basın açıklamasını Şilan Sürmeli okudu. Elektrikten doğal gaza, temel tüketim mallarından akaryakıta kadar gelen zamlardan bıktıklarını ifade etti.

“Vergide ve ücrette adalet istiyoruz!”

Sürmeli, “Elektrik, su, doğalgazdan alınan KDV’nin %1 e düşürülmesini istiyoruz! Vergide ve ücrette adalet istiyoruz! İşçi, memur, emekli ücretlerine ek zam istiyoruz!” dedi.

Krizin faturasının her zaman olduğu gibi emekçilerin ve halkın ödediğine dikkat çeken Sürmeli, şunları söyledi:

“Açlık, işsizlik ve yoksulluk derinleşerek devam ediyor. TÜİK’in bütün aldatmacasına karşın çarşı pazarda gerçek enflasyon yüzde 100 üzerinde seyrediyor. Tüm bunlar karşısında halkın öfkesi büyüyor. Çalışmaktan umudunu kesmiş işsizler, ev işleri ve bakım emeğinin daha da yüklendiği ev emekçisi kadınlar, iş sahibi olup da düşük ücrete mahkûm edilen çalışanlar, tarlasını ekemeyen köylüler, kepenk kapatan esnaflar, emekliler öfkelidir.”

“Artık çifte soygundan bıktık”

Yeni Ekonomik Model’in  neoliberal ekonomik politikaların yeniden cilalanıp tekrar topluma sunulduğunu bildirdi.

Sürmeli, “Elektriğe, doğalgaza, akaryakıta gelen yüksek zamlarla beraber ödediğimiz vergilerde katmerlenerek artıyor. Bir taraftan elektrik dağıtım şirketleri soyuyor, diğer taraftan devlet. Özelleştirmeler sonucu gelinen noktada elektrik dağıtım şirketleri elektriğin Kilowatt’ını devletten 32 kuruşa alırken, 165 kuruşa vatandaşa satıyor. Artık çifte soygundan bıktık. Öfkeliyiz ve öfkemiz artık korku dağlarını aşalı çok oldu” dedi.

Sürmeli, başta elektrik zamları olmak üzere tüm zamların geri çekilmesini istediklerini belirterek “‘Yeter artık’ diyoruz. Enerji dağıtım şirketlerinin kamulaştırılmasını istiyoruz!  Elektrik, su, doğalgazdan alınan KDV’nin %1 e düşürülmesini istiyoruz! Vergide ve ücrette adalet istiyoruz! İşçi, memur, emekli ücretlerine ek zam istiyoruz! Maddi imkansızlık nedeni ile faturalarını ödeyemeyenlerin elektrik, gaz ve suyu kesilmemelidir. Kamu kaynaklarından sağlanacak desteklerle şirketlerin vergi borcu silinmemeli, yurttaşların karanlıkta, soğukta ve susuz kalmaları önlenmelidir.”

Sürmeli son olarak “Birlikte güçlüyüz” diyerek örgütlü mücadele vurgusu yaptı.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: