AB’den Rusya’ya yeni yaptırım; Ukrayna’ya 500 milyon Euro askeri destek

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya’ya uygulanacak yeni yaptırımları açıkladı.

Von der Leyen,  AB hava sahasını Rusya’nın havayollarına kapatma kararı aldıklarını belirterek, “Bu, oligarkların özel jetlerini de kapsayacak” dedi.

“Kremlin’in medya makinesini AB’de yasaklayacağız” diyen von der Leyen, Rus devletinin yayın organları Russia Today ve Sputnik ile onların yan kuruluşlarını hedef alacaklarını belirtti.

Von der Leyen, “Artık Putin’in savaşını haklı çıkarmak için yalanlarını yayamayacaklar” diye konuştu.

AB tarihinde ilk: 500 milyon Euro askeri destek

Ursula von der Leyen, AB’nin tarihinde ilk kez savaştaki bir ülke için silah alımı ve teslimatını finanse edeceklerini de açıkladı.

von der Leyen’in ardından söz alan AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Ukrayna’ya 500 milyon Euro değerinde silah ve askeri ekipman yardımı yapacaklarını belirtti. Bu yardımın yola çıktığını aktaran Borrell, savaş uçağı desteği de verileceğini söyledi.

AB Yüksek Temsilcisi Borrell, Rusya Merkez Bankası rezervlerinin yarıdan fazlasının bloke edileceğini de sözlerine ekledi.

Bunun yanı sıra Rusya’nın saldırısını desteklemesi nedeniyle Belarus ve Çin’e de yaptırım uygulayacaklarını da açıkladı. Rusya’ya yeni ekonomik yaptırımların süreceğini belirtti.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: