ABD’den “Ukrayna’yı derhal terk etme” çağrısı

 ABD Başkanı Joe Biden ve Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’ın önceki akşam yaptıkları açıklamalar tansiyonu yeniden yükseltti.

NBC News’a konuşan Biden, ‘Rusya’nın Ukrayna’yı işgal tehdidinin yeniden arttığı’ belirtti. Bu nedenle Amerikalıların Ukrayna’ya seyahat etmemesini ve Ukrayna’yı derhal terk etmesini istedi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken ise, Rusya’nın Ukrayna’yı, Çin’deki Kış Olimpiyatları sürerken dahi, “her an” işgal edebileceğini söyledi.

Biden: Dünyanın en büyük ordularından biriyle uğraşıyoruz

Sputnik’in aktardığına göre ABD Başkanı Joe Biden şunları söyledi: “Bu bizim bir terörist örgütle uğraşmamız gibi bir şey değil. Dünyanın en büyük ordularından biriyle uğraşıyoruz. Bu çok farklı bir durum ve işler hızla çıldırabilir.”

Biden’a , Ukrayna’dan Amerikalıların tahliyesi için ABD askeri gönderme emri vermesine hangi senaryonun yol açabileceği soruldu.

Biden, “Öyle bir senaryo yok. Amerikalılarla Ruslar birbirlerine ateş açmaya başlarsa dünya savaşı olur” yanıtını verdi.

“Hiç olmadığımız kadar farklı bir dünyadayız” diye ekledi.

ABD Dışişleri Bakanlığının yayımladığı “uyarı”da Ukrayna’nın herhangi bir yerinde Rus askeri harekatı olması durumuna işaret edilerek ülkeyi terk etmeye çalışacak ABD vatandaşlarının durumu dile getirilmişti.  Yardım, konsolosluk hizmeti verilemeyeceği için tahliye edemeyecekleri belirtilmişti.

Biden,Putin’in “Ukrayna’ya girecek kadar aptalsa bile ABD vatandaşlarını olumsuz etkileyecek herhangi bir şey yapmayacak kadar akıllı olduğundan” söz etti. “Bunu ona hiç söylediniz mi” sorusuyla karşılaştı. Biden’ın yanıtı “Evet” oldu. “Amerikalıların çiğneyemeyeceği bir çizgi olduğunu ona söylediniz mi” diye başka bir soru geldi. Biden bu soruya ise “Bunu ona söylememe gerek yoktu, bunun hakkında konuşmuştum, o bunu biliyor” diye cevap verdi.

Dörtlü toplantıdan yine sonuç çıkmadı

Almanya, Fransa, Ukrayna ve Rusya liderlerinin danışmalarının Ukrayna krizine ilişkin Almanya’nın başkenti Berlin’de gerçekleştirdikleri görüşmede geniş kapsamlı ilerleme sağlanamadı.

Alman Haber Ajansının (DPA) haberine göre, müzakereler yaklaşık 10 saat sürdü. Fransız ve Alman tarafı “Farklı pozisyonların ve çeşitli çözüm seçeneklerinin açıkça ortaya konulduğu zor görüşmeler yapıldığını” belirtti. Tarafların bir sonraki görüşmeyi martta yapması kararlaştırıldı.

Fransız ve Alman tarafının tüm katılımcıları Minsk Anlaşmasına bağlı kalacak. Anlaşmanın uygulanması için yoğun çalışmanın devam edilecek.

Rus temsilci Dmitry Kozak da toplantıda görüş ayrılıkların aşmanın mümkün olmadığını belirtti. Rusya ve Ukrayna’nın anlaşmayı farklı yorumladığını söyledi. Ukrayna yönetiminin Donbas’ın geleceğine ilişkin düşüncelerini paylaşmadığını ifade eden Kozak “Sekiz yıldır sır olarak saklıyorlar.” değerlendirmesinde bulundu. Ukrayna Temsilcisi Andriy Yermak da, görüşmede tartışmalı konularda bir ilerleme sağlanmadığını kaydetti. Almanya, Fransa, Ukrayna ve Rusya liderlerinin danışmalarının Ukrayna krizine ilişkin ilk toplantıyı 26 Ocak’ta Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleşmişti.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: