ABD’den Türkiye’ye: Rus oligarkların kirli parası için havuz olmayın

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, Türkiye’nin oligark parası konusunda dikkatli olması ve kirli paranın havuzu olmaması gerektiği belirtildi.

Görüşmelerin ardından DW Türkçe’den Gülsen Solaker’in Batılı ülkelerin Rusya yaptırımları ve Türkiye’nin pozisyonu ile ilgili sorusunu yanıtlayan Büyükelçilik Sözcüsü Julie Eadeh, “Sayın Nuland 4 Nisan’da Türk yetkililerle Ankara’da bir araya geldi. Kendisinin de söylediği gibi, Türkiye’nin dikkatli olması ve topraklarının yaptırımlardan kurtulunmasına ya da Rus oligarkların kirli parası için havuz olmasına izin vermemesi çok önemli” ifadelerini kullandı.

ABD ve bazı Batılı müttefikler Rusya’ya Ukrayna saldırısı nedeniyle çeşitli yaptırımlar uygulama kararı alırken, iki ülke ile de yakın ilişkisi bulunan ve kolaylaştırıcı rol üstlenen Türkiye yaptırımlara uymayacağını belirtmişti.

“Ticari ilişkiler daha da gelişebilir”

Lago’nun görüşmeleri ile ilgili soruya karşılık ise Türkiye ile ABD arasındaki ticaret ve ekonomik ilişkilerin bu temaslarla geliştirilmesinin önemine de değinen Eadeh, 2021 yılında Türkiye’den ABD’ye yapılan ihracatta yüzde 45 artış olduğuna ve 16 milyar dolara ulaştığını kaydetti.

ABD’nin Türkiye’nin dördüncü en büyük ticaret ortağı olduğunu hatırlatan Sözcü Eadeh, iki ülke ticari ilişkilerinin daha da geliştirilmesinin mümkün olduğunu belirtti.

“Enerji güvenliğinde daha çok işbirliği yapmayı bekliyoruz”

Eadeh, iki ülkenin enerji alanındaki işbirliği ile ilgili olarak da Türkiye’nin son yıllarda enerji kaynaklarının güvenliği ve çeşitliliği konusunda önemli gelişmeler kaydettiğini söyledi.

Bu kapsamda Türkiye’nin yenilenebilir enerji ile ilgili gelişmelerde de öncü olduğunu belirten Eadeh, “ABD olarak Türkiye ile enerji güvenliğinde daha çok işbirliği yapmayı bekliyoruz” dedi.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: