ABD, Yunanistan’a 1200 zırhlı araç hibe etti

Washington ile yaptığı savunma işbirliği anlaşmasını yenileyen ve çok sayıda Amerikan askerinin ülkeye yerleşmesine yeşil ışık yakan Atina, ABD’den önemli bir hibe sağladı. ABD Kongresi’nin Yunanistan’a ücretsiz verilmesini onayladığı 1200 adet M1117 tekerlekli zırhlı personel taşıyıcının teslimatı başladı.

Limana indirilen zırhlı araçlar, Yunan ordusunun renklerinde boyandı. Araçların geri kalan 400 adedinin de şubat ayında sevk edileceği belirtildi. Araçlardan 900 adeti operasyonel olarak kullanılacak diğer 300 adedi ise yedek parça olarak değerlendirilecek. Yunan basını araçların üzerindeki silah ve haberleşme cihazlarının da maliyeti hesaplandığında bu hibenin toplam değerinin 1 milyar dolara yaklaştığını öne sürdü. Araçların nakliye ve bakım masraflarının ise Yunanistan tarafından karşılandığı belirtildi.

ADALARA GÖNDERİLECEK

Yunan ordusunun söz konusu araçların büyük kısmını Batı Trakya ve Ege adalarında konuşlandıracağı iddia edildi. Bunlar arasında Lozan ve Paris anlaşmalarına göre askerden arındırılmış olması gereken adaların da bulunduğu iddia ediliyor. Eğer böyle bir adım atılırsa Ankara ile Atina arasında yüksek olan gerilimin daha da artacağı belirtiliyor.

ABD’nin, Yunanistan’ın Dedeağaç limanına yaptığı askeri sevkiyat ise hız kesmeden sürüyor. Dün ABD’nin Atina’daki Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, Türkiye sınırına yaklaşık 35 kilometre mesafedeki limanda faaliyetleri denetledi. Yunan yetkililer ise başka gemilerin de yakın zamanda limana geleceğini ve sevkiyatın 20 Aralık’a kadar devam edeceğini söyledi. Toplamda bölgeye 120 helikopter ve binden fazla askeri aracın indirileceği belirtilmişti. Pyatt daha önce yaptığı açıklamada bu sevkiyat için “görülmemiş büyüklükte” nitelemesini kullanmıştı.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: