“ABD Türkiye Büyükelçisi, Rusya’dan çıkacak 5 bin ABD şirketini Türkiye davet etti”

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından ABD’nin bu ülkeye uyguladığı yaptırımların ardından BP, Shell, Exxon, Daimler, Toyota, Ford Nike, Adidas, McDonald’s, KFC, Starbucks, Coca-Cola, PepsiCo, Airbnb, Netflix, Visa, Mastercard, ve American Express, Apple, Levi’s, Walt Disney, Sony gibi daha pek çok ABD merkezli uluslararası şirketler savaşı protesto için Rusya’daki faaliyetlerini askıya aldığını açıkladı.

“Rusya’dan çıkacak 5 bin ABD şirketi Türkiye’ye davet edildi”

Cumhuriyet‘ten Jale Özgentürk‘e konuşan Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi Türkiye Amerikan İş Konseyi Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, geçen hafta konsey üyeleri ile yeni ABD Büyükelçisi Jeff Flake arasında yapılan görüşmede gündeme gelen bir konuyu şöyle anlattı:

“Rusya’da ABD’li 5 bine yakın şirket var. Çıkmak için yer arıyor. Bu şirket temsilcilerinin ABD Büyükelçiliği tarafından Türkiye’ye davet edildiğini öğrendik. Türkiye’nin güvenli bir liman olacağı tavsiyesi verilmiş. Servis şirketlerinin yanında üretim yapan fabrikalar var. Bu konuda ciddi bir çalışma yapılacak.”

“Putin, Türkiye ve Hindistan’a yöneldi”

Rus haber ajansları, Çin’in Rusya’ya Boeing ve Airbus bileşenlerinin tedarikini durdurduğunu açıkladı. Reuters’ın, Rus basınından aktardığına göre, Çin’in Rus havayollarına uçak parçaları tedarik etmeyi reddettiği belirtildi. Bunun üzerine Rusya’nın yönünü Türkiye ve Hindistan’a çevirdiği aktarıldı.

Çin de savaş dedi

Öte yandan, Çin’nin, Rusya’ya parça tedarikinin durduracağını hemen açıklamasının ardından, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin 16’ncı gününde, Putin’in saldırılarını ilk kez “savaş” olarak nitelendirdi.

Çin devlet televizyonu CCTV’nin aktardığına göre, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, bugün Fransız mevkidaşı Jean-Yves Le Drian ile yaptığı video konferans görüşmesinde, “Savaşın mümkün olan en kısa sürede durduğunu görmeyi umuyoruz” ifadelerinde bulundu.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: