ABD Başkanı: Putin işgal kararı aldı, Kiev’i hedef alacak

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, Ukrayna’nın Luhansk ve Donetsk bölgelerinde yaşanan saldırılarla ilgili Avrupalı müttefikleriyle yaptığı görüşme sonrasında bir basın açıklaması yaptı.

ABD Başkanı, belirtilen saatten 55 dakika geç başladığı basın toplantısında ilk kez Rusya Federasyonu Başkanı Viladimir Putin’in “Ukrayna’yı işgal etmeye karar verdiğini” söyledi.

ABD Başkanı Biden, Rusya’nın Ukrayna’nın başketini Kiev’i hedef alacağına “ikna olduğunu” belirterek diplomasi çağrısını tekrarladı.

“Rusya, Ukrayna’yı üç bölgeden kuşatmış durumda”

Başkan Biden, önce Luhansk’ta bir anaokulunun hedef alınması ardından Donetsk’te ayrılıkçıların liderlerine ait olduğu iddia edilen bir araca yapılan bombalı saldırıyla bölgede artan gerilim ilgili yaptığı açıklama da Rusya’nın Ukrayna ordusunun Donbas’a saldırdığı iddialarını da değerlendirdiği konuşması iki ülkenin Dışişleri Bakanları’nın 24 Şubat’ta yapacakları görüşmeye dikkat çekti:

“Rusya, Ukrayna’yı savaşa çekmeye çalışıyor. Ancak Ukrayna bugüne kadar bunu yapmadı. Bu gerilim anlarında Ukrayna kuvvetleri çok iyi kararlar verdi ve hatta kendini tutmayı başardı. Rusya’nın onları tuzağa düşürerek savaşa çekmesine izin vermiyorlar. Rusya’nın Ukrayna ordusunun Donbas’a saldırdığı iddiasını doğrulayacak hiçbir kanıt yok. Ayrıca zaten sınırında 150 bin asker varken Ukrayna’nın yıllardır devam eden bir savaşı ateşlemesi akla yatkın olmaz. Rusya şu an üç bölgeden Ukrayna’yı kuşatmış durumda. Askerlerini azalttığı veya geri çektiğine dair hiçbir kanıt yok.

“Putin işgal kararı aldı, Kiev’i hedef alacak”

Putin’in işgal kararı aldığına ikna oldum. Başkent Kiev’e saldıracaklar. Bu saldırı haftaya olabilir. Her an olabilir. Kiev’de yüz binlerce insan yaşıyor. Bu saldırı düzenlendiği zaman binlerce insan hayatını kaybedecek. Bunun çok ağır sonuçları olacak. Biz ve müttefiklerimiz en ağır yaptırımlarla karşılık vereceğiz. Tüm müttefiklerimizle aynı kararlılıktayız. Diplomasi için hala geç değil. 24 Şubat’ta Dışişleri Bakanı Blinken ile Rus Dışişleri Bakanı Lavrov bir görüşme yapacak. Bu görüşmeden önce bir saldırı olursa diplomasi kapıları kapanacak.”

ABD Başkanı Biden’ın konuşmasının ardından gazeteciler “Putin’in işgal kararı aldığına inanıyorum” sözleriyle ilgili sorular yöneltti. İfadesini tekrarlayan ABD Başkanı buna ilişkin bir kanıt sunmayarak “Çok güçlü istihbaratımız var” dedi. Başka soru almayarak basın toplantısını sonlandırdı.

Donetsk ve Luhansk’taki ayrılıkçı liderler saldırı altında olduklarını belirterek önce çocuklar ve kadınları bölgeden tahliye etmeye başlamıştı.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: