ABD Başkanı Biden, Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, video konferans yöntemiyle görüştü. Kritik görüşme 2 saat 1 dakika sürdü.

Beyaz Saray’dan Biden-Putin görüşmesine ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Biden’ın ABD ve Avrupalı ortaklarının, Rusya’nın Ukrayna sınırına askeri yığınak yapmasından duyduğu derin endişeyi dile getirdiği aktarılarak, “Biden, Rusya’nın Ukrayna’da askeri gerilimi artırması durumunda ABD ve müttefiklerinin güçlü ekonomik ve diğer önlemlerle yanıt vereceğini açık şekilde dile getirdi.” ifadelerine yer verildi.

Görüşmede Biden’ın, Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne olan desteğini vurguladığı belirtilen açıklamada, ABD Başkanı’nın “gerginliğin azaltılması ve diplomasiye dönülmesi” çağrısı yaptığı bildirildi.

Açıklamada, her iki liderin de ekiplerine görüşmenin takibini yapma emri verdiği kaydedilerek, Putin ve Biden’ın stratejik istikrara dayalı ABD-Rusya diyaloğu, siber zorbalık ve İran gibi konularda birlikte çalışma konularını ele aldığı bilgisi de paylaşıldı.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: